Szukaj
  • Mrs HR London

Zmiany w Statutory Sick Pay dla najmniej zarabiających pracowników.

Aktualizacja: 22 lip 2019

Rząd brytyjski ogłosił konsultacje w sprawie rozszerzenia ustawowego zasiłku chorobowego (Statutory Sick Pay- SSP) dla najmniej zarabijących pracowników. Propozycja zmian ma na celu pomóc osobom niepełnosprawnym powrócić do pracy po urlopie chorobowym. The Department for Work and Pensions (DWP) podczas ogłaszania rozpoczęcia konsultacji, ogłosił, że powyższe zmiany pomogą zarówno pracodawcom w utrzymaniu pracowników w miejscu pracy, jak i pracownikomz problemami zdrowotnymi, którzy wczesniej nie kwalifikowali się na zasiłek ze względu na zbyt niskie zarobki.


Rząd brytysjki rozpoczął konsultacje w sprawie Statutory Sick Pay dla najmniej zarabiających osób.

W chwili obecnej, żeby się kwalifikować na Statutory Sick Pay (SSP) trzeba zarabiać przynajmniej £118 tygodniowo. Odpowiada to pracy przez minimum 14h tygodniowo dla osób w wieku 25+ lat. Ponadto, osoby ubiegające się o SSP muszą być chore przez co najmniej 4 kolejne dni w pracy, w tym dni wolne od pracy. Od kwietnia 2019 SSP wynosi £94.95 tygodniowo a maksymalny czas przez jaki można się ubiegać o SSP to 28 tygodni.


DWP proponuje także wprowadzenie zwrotu należności za SSP dla małych przedsiębiorstw od pierwszego dnia choroby, oraz zmiany w wytycznych prawnych, mających na celu zachęcenie pracodawców do wczesnej interwencji w czasie nieobecności ze względu na chorobę. Według DWP osoby niepełnosprawne i osoby cierpiące na długotrwałe schorzenia są bardziej narażone na ryzyko utraty pracy. Warto zwrócić uwagę, że niepełnosprawność obejmuje także osoby chore na raka czy mające epilepsję.


Przedstawiciel DWP, sekretarz Amber Rudd, jest zdania, że praca jest korzystna dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, a dzięki ścisłej współpracy z pracodawcami, DWP może zapobiegać utracie talentów w przedsiębiorstwach oraz sytuacji gdy pracownicy niepotrzebnie opuszczają miejsce pracy.


W UK 104 tysiące ludzi rocznie odchodzi z pracy po nieobecności spowodowanej chorobą trwającej co najmniej cztery tygodnie. 37% procent z tej liczby to osoby, które chorowały dłużej niż dziewięć miesięcy i nigdy nie wróciły już do pracy. Długoterminowe choroby dotykały najczęściej pracowników administracji publicznej, szkolnictwa oraz służby zdrowia. Na kolejnym miejscu znaleźli się pracownicy przemysłu wytwórczego, transportu i komunikacji, a na samym końcu pracownicy bankowości i finansów.


Niemniej, pracodawcy są sceptyczni wobec proponowanych zmian. Jeśli zostaną one zaakceptowane przez brytyjski rząd, będzie mogło to oznaczać, że firmy poniosą straty ze względu na wypłacanie Statutory Sick Pay od pierwszego dnia choroby. Pracodawcy już ponieśli konsekwencje zmian które nastąpiły w 2014 roku, kiedy rząd uniemożliwił odzyskiwanie sum wypłaconych na poczet SSP pracownikom. Proponowane zmiany umożliwią odzyskiwanie SSP przez małe przedsiębiorstwa, ale średnie i duże będą zmuszone by pokryć dodatkowe koszty.


Jeśli zmiany wejdą w życie, Mrs HR London napewno o tym poinformuje. Stay tuned!


Jeśli potrzebujesz pomocy przy stworzeniu polityki monitorującej Sickness Absence Management w swojej firmie, bądź chciałbyś wiedzieć więcej na temat Statutory Sick Pay, odezwij się na info@mrshrlondon.com

93 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie