Szukaj
  • Mrs HR London

Zdrowie psychiczne pracowników- kilka wskazówek dla firm

Aktualizacja: 17 maj 2019

Wielu pracodawców wie jak zadbać o zdrowie fizyczne swoich pracowników. Posiada świetnie napisaną politykę, którą używają do zarządzania nieobecnością, oferują prywatną opiekę lekarską, zdrowe przekąski w biurze czy zniżki na siłownię. Trochę ciężej im to idzie ze zdrowiem psychicznym załogi głównie dlatego, że jeszcze nie dawno było to tematem tabu.


Na szczęście się to zmienia w miejscach pracy w UK i pracodawcy i pracownicy zaczynają o tym rozmawiać. Jeśli jesteś tu, żeby dowiedzieć się co mógłbyś zrobić u siebie w firmie, żeby pomóc swoim pracownikom zapraszam do lektury poniższych wskazówek.


Co zatem powinni zrobić pracodawcy, aby zapewnić zdrowie psychiczne osobom zatrudnionym w firmie?


1. Zachęcaj do rozmów na temat zdrowia psychicznego.


Rozpoczęcie takiej rozmowy z pracownikiem wcale nie musi być trudne. Zachęcanie do tworzenia kultury pracy, gdzie można rozmawiać ze sobą i/lub managerami, bez wątpienia pomoże złagodzić stres w miejscu pracy.


2. Podjęcie stosownych działań po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego.


Ważne jest, aby pracodawcy zajęli się zaświadczeniem lekarskim, które stwierdza zły stan psychiczny. Skontaktuj się z pracownikiem aby dowiedzieć się, czy praca przyczynia się do jego słabego stanu zdrowia i czy istnieją kroki, które można podjąć w celu złagodzenia lub wyeliminowania przyczyny tak szybko jak to możliwe. Powinieneś utrzymywać stały kontakt z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim a także omówić z nim jakie środki możesz podjąć, aby pomóc mu przy powrocie do pracy.


3. Przejmij kontrolę nad sytuacją.


Spróbuj kontrolować sytuację kiedy pracownik jest na długotrwałym zwolnieniu, patrz punkt 2. Nie pozwól sytuacji dojść do punktu, gdzie jedynym rozwiązaniem będzie zwolnienie pracownika.


4. A co z postępowaniem dyscyplinarnym?


Częstym problemem dla pracodawców jest sytuacja, gdy pracownik po otrzymaniu listu z poleceniem obecności na rozprawie dyscyplinarnej przysyła ‘sick note’ podając powód, że jest zestresowany. Wbrew powszechnemu przekonaniu, odkładanie spotkania dyscyplinarnego nie jest pozycją wyjściową z sytuacji. Strach przed takim spotkaniem niekorzystnie wpływa na zdrowie pracownika. W większości przypadków porady lekarskie sugerują, że zajęcie się kwestią dyscyplinarną w trybie natychmiastowym będzie korzystniejsze dla pracownika aniżeli odłożenie jej w czasie.


5. Zarządzaj wydajnością i efektywnością pracowników.


Jeśli praca wykonywana przez twoich pracowników nie jest na takim poziomie jakbyś sobie tego życzył, omawiaj to z pracownikiem od razu i bez zbędnej zwłoki i wyjaśnij dlaczego nie spełnia akceptowalnych standardów. Jeśli konieczne są działania dyscyplinarne, należy przestrzegać zasad polityk obowiązujących w firmie.


6. Rozważ inne możliwości


Jeśli twoi pracownicy mają problem ze zdrowiem psychicznym rozważ czy są może jakieś możliwości, które pomogą pracownikom pozostać w pracy lub do niej wrócić po urlopie chorobowym. Jedną z opcji jest na przykład praca z domu, elastyczne godziny, albo skrócenie czasu pracy.


7. Wprowadź szkolenia w miejscu pracy


Wprowadzenie szkoleń dla managerów jak rozpoznać objawy chorób psychicznych czy jak pomóc innym mogą okazać się bardzo przydatne dla Twojej załogi.


Jeśli chciałbyś/aś dowiedzieć się więcej, albo potrzebujesz wsparcia w swojej firmie w związku ze zdrowiem psychicznym swoich pracowników bądź też masz problemy z absencją, daj znać na info@mrshrlondon.com Chętnie podpowiem Ci co zrobić.

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie