Szukaj
  • Mrs HR London

Workplace pensions. Poradnik dla przyszłych pracodawców.

Prowadzisz firmę w UK, dobrze Ci idzie i chciałbyś zatrudnić pierwszych pracowników na umowę o pracę? Jeśli tak, to składki emerytalne dla Twoich pracowników będą ważną częścią zatrudnienia.


Odprowadzanie składek do Workplace Pensions, czyli na dodatkową emeryturę dla pracowników to obowiązek każdego pracodawcy w UK. Obecnie wspomniana składka wynosi 8% wynagrodzenia Twojego pracownika.Materiał przygotowany z SN Accounts, polskim biurem księgowym działającym w UK od 2010 roku i obsługującym firmy we wszystkich sektorach biznesu.


Workplace Pensions – czym jest i kogo dotyczy?


Wysokość emerytury w Wielkiej Brytanii zależy przede wszystkim od składek odprowadzanych na National Insurance. Obecnie pełna kwota, jaką można otrzymać wynosi £164,35 na tydzień (2019/2020). Dlatego rząd wprowadził Workplace Pensions, które jest uzupełnieniem emerytury „państwowej”.


WAŻNE!


Niezależnie, jaką działalność prowadzisz musisz zgłosić swoich pracowników lub ich brak, do Pension Regulator. Dotyczy to także spółek LTD, których właściciel, jest zatrudniony jako dyrektor. Dodatkowo, jeżeli zatrudniasz pracowników musisz ich zapisać na drugi filar, czyli wspomniany Workplace Pensions. Na dodatkową emeryturę składają się zarówno pracownik, jak i pracodawca. Od 6 kwietnia obowiązują nowe, wyższe stawki, a minimalna kwota jaką należy zapłacić do Workplace Pensions wynosi 8% wynagrodzenia pracownika.


Kiedy i jaką stawkę zapłacisz?


Musisz zagwarantować plan emerytalny i odprowadzać składki, jeżeli Twoi pracownicy mają

minimum 22 lata, ale jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, zarabiają co najmniej £ 10 000

rocznie i większą część lub całość swojej pracy wykonują na terenie UK (dotyczy to osób, które mają siedzibę w Wielkiej Brytanii, ale wyjeżdżają za granicę do pracy).


Według obowiązujących stawek 5% zostanie potrącone z wypłaty pracownika, 3% dopłacisz Ty, jako pracodawca. Nie musisz wpłacać swojej części, jeśli wypłata Twojego pracownika nie przekracza:


  • £512 miesięcznie

  • £118 tygodniowo

  • £472 £ za 4 tygodnie


Jak zapisać swoich pracowników do Workplace Pensions?


Po zarejestrowaniu swojej działalności, Pension Regulator wyśle do Ciebie pismo, w którym poda dokładną datę z jaką Twoja firma zostanie dodana do programu emerytalnego. Od tej daty masz 6 tygodni, aby zarejestrować się do Workplace Penisions. Następnym krokiem jest poinformowanie Twoich pracowników, że zostali zapisani do drugiego filaru emerytalnego.

Jeżeli działasz już na rynku i zatrudniasz kolejnego pracownika, musi on zostać zapisany do Workplace Penisions w momencie rozpoczęcia pracy.


Pamiętaj, że musisz przekazać swoim pracownikom informacje o wysokości składek, rodzaju planu emerytalnego, przez kogo będzie on prowadzony oraz jak może samodzielnie zmienić go na inny.


Pamiętaj, że zapisanie pracownika do Workplace Penisions to obowiązek każdego pracodawcy. Za brak zgłoszenia lub nieopłacanie składek mogą spotkać Cię wysokie kary. Pierwsza wynosi £400, kolejne to już od £50 do nawet £10 000 dziennie w zależności od liczby zatrudnionych osób.


Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub masz konkretne pytania zadzwoń do biura SN Accounts lub umów się na konsultację księgową.


45 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie