Szukaj
  • Mrs HR London

Co zrobić gdy Twoi pracownicy chcą wziąć udział w strajku klimatycznym?

Aktualizacja: 22 lip 2019

Między 20-27 września 2019 odbędzie się Global Climate Strike, ogólnoświatowy strajk przeciwko rządowej bezczynności w kwestii globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Protestujący gorąco namawiają wszystkich pracowników do opuszczenia miejsc pracy tego dnia i w geście wsparcia akcji uczniowskich zachęcają do wzięcia udziału w strajku. W maju tego roku w strajku wzięło udział 1.4 miliona uczniów. Ponadto, UK było pierwszym krajem na świecie, które ogłosiło kryzys klimatyczny (climate emergency).Global Climate Strike został zainspirowany przez 16-letnią szwedzką aktywistkę, Gretę Thunberg, która w sierpniu 2018 roku protestowała przd szwedzkim parlamentem. Akcję wspiera wiele znanych osobistości takich jak Margaret Atwood, Noam Chomsky, naukowcy w tym Gina McCarthy oraz aktor Mark Ruffalo.


Wiele firm na arenie światowej wspiera globalne poruszanie w sprawie zmian klimatycznych. Firma produkująca odzież sportową, Patagonia, aktywnie zachęca swoich pracowników do wzięcia udziału, zapewniając zapłatę kaucji w areszcie gdyby pracownicy mieli zostać aresztowani podczas strajku. Warto wiedzieć, że Patagonia jest jedną z pierwszych firm, która promuje recykling ich towarów. Na ich stronie można kupić np. plecaki z drugiej ręki (świetna inicjatywa!), bądź w lokalnych sklepach naprawić uszkodzoną odzież. Inne firmy takie jak Lush czy Ikea rozważają zaproponowanie zainteresowanym pracownikom wzięcia urlopu w czasie strajku.


Choć duże światowe firmy mogą sobie pozwolić na więcej w sprawie wspierania pracowników chcących wziąć udział w strajku, mniejsze firmy mają zdecydowanie mniej do zaoferowania i muszą zapewnić ciągłość działania. Znajdują się też poniekąd między młotem a kowadłem, gdyż mogą się spotkać z nieprzychylną opinią publiczną jeśli nic w tej kwestii nie zrobią a z pewnością zatrudniają osoby zaangażowane w ochronę Ziemi. Innym dylematem mniejszych firm są pytania co zrobić jeśli pracownicy nie przyjdą do pracy nie informując o tym wcześniej managera. Czy będą mogli wtedy oczekiwać ochrony przed np. niesprawiedliwym zwolnieniem i mieć możliwość złożenia wniosku do Trybunału Pracy?Co w takim razie powinny zrobić małe i średnie firmy?


Mrs HR London zachęca przedsiębiorców do rozważenia różnych opcji, oraz przede wszystkim do wzięcia pod uwagę wartości jakimi kieruje się firma. Udział zakładu pracy w aktywność społeczną jaką jest Global Climate Strike może genialnie wpłynąć na zaangażowanie pracowników, ich lojalność oraz przynależność do firmy, która interesuje się przyszłością naszej planety. Nie mówiąc już o świetnym PR-ze or employer branding'u dla firmy z ramienia CSR. Pracodawcy jeśli obawiają się zaoferowania dodatkowego dnia wolnego podczas tygodniowego strajku, mogą wziąć pod uwagę ogólnofirmowy udział w inicjatywie i potraktować to jako element intergracji zespołu. Ewentualnie, jeśli taka inicjatywa naruszałaby za bardzo działania firmy, z pewnością można ułatwić wzięcie urlopu wypoczynkowego pojedynczym osobom, które są zainteresowane dołączeniem do strajku.


Jeśli jednak przedsiębiorcy zdecydują się nie podejmować żadnych kroków tej kwestii, warto to zakomunikować swoim pracownikom i przedstawić swoje oczekiwania w sprawie obecności w firmie we wrześniu.


#globalclimate strike #employerbranding #corporatesocialresponsibility #CSR

14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie