Szukaj
  • Mrs HR London

Twoje prawa w przypadku zbiorowego zwolnienia

Aktualizacja: 17 mar 2019

Zbiorowe zwolnienia, redukcje etatów czy zwolnienia niezgodne z prawem to codzienne praktyki wielu pracodawców w Wielkiej Brytanii. W ostatnim artykule na blogu wspominałam, że blisko 150 tysięcy osób straciło pracę w sektorze usług w zeszłym roku. Jest prawdopodobieństwo, że może dotknąć to również Ciebie, Twoich bliskich czy przyjaciół w którymś momencie kariery.Czy znasz swoje prawa jeśli akurat Ciebie spotka redukacja stanowiska (redundancy)?

Jeśli zostałeś zwolniony ze względu na właśnie zbiorowe zwolnienia czy redukcję etatów powinieneś wiedzieć, że jesteś uprawiony do poniższych sześciu punktów.


1. Odszkodowanie (Redundancy Pay)


Jeśli pracujesz dla swojego obecnego pracodawcy przez co najmniej dwa lata, masz zazwyczaj prawo do ustawowej odprawy.

Jeśli zostałeś zwolniony w dniu 6 kwietnia 2018 bądź później, Twoje wynagrodzenie za każdy rok pracy jest ograniczone do £508, a maksymalna ustawowa odprawa jaką możesz otrzymać to £15,240. W przypadku zwolnienia przed 6 kwietnia 2018 roku kwoty te będą niższe.


Ponadto kwota £508 za każdy przepracowany rok pracy jest również zależna od Twojego wieku.


Dostaniesz:


- pół tygodnia wynagrodzenia za każdy pełny rok pracy w którym miałeś mniej niż 22 lata;

- tygodniowe wynagrodzenie za każdy pełny rok pracy, w którym miałeś 22 lata lub więcej, ale poniżej 41 lat

- półtora tygodnia wynagrodzenia za każdy pełny rok pracy, w którym miałeś 41 lat lub więcej.


Płatność za długość stażu w pracy jest ograniczona do 20 lat.


Pamiętaj, że odprawa poniżej £30,000 nie podlega opodatkowaniu.


2. Płatność za niewykorzystany urlop


Jest to Twoje podstawowe prawo pracownika i jeśli nie wykorzystałeś urlopu do dnia rozwiązania umowy, Twój pracodawca powinnien zapłacić Ci za niego w formie PILOAL (pay in lieu of annual leave) w ramach ostatniej wypłaty.


3. Okres wypowiedzenia


Zgodnie z prawem dotyczącym zwolnień, jesteś uprawniony do minimum 12 tygodni okresu wypowiedzenia umowy jeśli jesteś zatrudniowny w firmie przez co najmniej 12 lat lub dlużej. Jeśli pracujesz w firmie od 1 miesiąca do 2 lat, należy Ci się przynajmniej jeden tydzień wypowiedzania; a także jeden tydzień za każdy rok jesli pracujesz w firmie od 2 do 12 lat.

4. Okres konsultacji z pracodawcą


Jeśli pracodawca zwalnia więcej niż 20 osób ma obowiązek skonsultować się z pracownikami. Krótko mówiąc, pracodawca musi Ci powiedzieć co się dzieje, dlaczego Ty oraz Twoi współpracownicy są zwalniani oraz dać Ci szansę by zadań pytania oraz zgłosić zastrzeżenia.


5. Możliwość aplikacji o inne stanowisko


Twój pracodawca może Ci zaoferować ‘odpowiednią alternatywną możliwość zatrudnienia’ w Twojej firmie. Oznacza to, że Twoje doświadczenie i umiejętności pozwolą Ci dobrze wykonywać zaoferowaną nową pracę. Pamiętaj, że możesz stracić prawo do ustawowej odprawy, jeśli odrzucisz ofertę bez konkretnego powodu.


6. Czas wolny, aby znaleźć nową pracę.


Jeśli byłeś zatrudniony w firmie przez 2 lata, Twój pracodawca może zaoferować Ci (w ramach zdrowego rozsądku) czas wolny na poszukiwanie innej pracy lub zorganizowanie szkolenia, które pomoże Ci w przekwalifikowaniu się do innej pracy.

19 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie