Szukaj
  • Mrs HR London

Temat Tabu- Menopauza w miejscu pracy

Menopauza to, niestety, głównie temat tabu w miejscu pracy. Trzy na pięć pracujących kobiet w wieku 45-55 lat twierdzi, że wpływa to na nie negatywnie w miejscu pracy. Najnowsze statystyki Office for National Statistics (Głównego Urzędu Statystycznego w UK) wykazują, że kobiety po 50 roku życia coraz częściej zamiast przechodzić na wczesną emeryturę, pracują w niepełnym wymiarze godzin lub z domu. Właśnie ze względu na tą zmianę, nie jest wskazane by pracodawcy unikali tego tematu.


Pracodawcy powinni rozmawiać o menopauzie z pracownikami w zakładzie pracy.

Menopauza zwykle występuje u kobiet w wieku od 45 do 55 lat. Mimo, że średni wiek kobiet w Wielkiej Brytanii, kiedy przechodzą menopauzę to 51 lat, niektóre kobiety mogą doświadczyć przedwczesnej menopauzy przed 40 rokiem życia. Może to być również wynikiem operacji, choroby lub leczenia, np. chemioterapii. Objawy menopauzy, mogą mieć znaczący wpływ na wydajność i komfort pracy kobiety, i mogą to być zaburzenia nastroju, takie jak lęki czy depresja, utrata pamięci, ataki paniki, utrata pewności siebie, zmniejszona koncentracja. Ponadto, kobiety mogą doświadczać zaburzenia snu, które może powodować zmęczenie i drażliwość kobiet i w efekcie mieć wpływ na interakcje z innymi osobami w miejscu pracy. Efekty fizyczne, takie jak bóle głowy, sztywności mięśni i stawów, duszności również mogą wpływać na poziom wykonywanej pracy przez kobietę.


Nagła zmiana nastroju, lub problemy z komunikacją czy brak koncentracji bardzo często może być niewłaściwie interpretowane jako performance mangement problem i niekiedy prowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Ponadto, kąśliwe komentarze lub żarty na temat wieku koleżanki z pracy, jej wydajności, zmian nastroju lub plam potowych może doprowadzić do skarg i roszczeń przeciwko współpracownikom, za które pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.


Ponadto, bez zrozumienia przyczyny zmiany nastroju oraz objawów menopauzy, pracodawcy ryzykują utratę wysoko wydajnych członków zespołu i know how w firmie, oraz mogą się narazić na roszczenia o dyskryminację w Trybunale Pracy. Nie są to z pewnością mrzonki, poniżej przedstawiam dwie głośne sprawy z Trybunału pracy.


Dyskryminacja ze względu na płeć.


W sprawie Merchant v BT (2012), Pani Merchant została poddana procesowi performance management. Okazała pracodawcy list od GP, w którym lekarz jasno stwierdza, że Pani Merchant przechodzi przez menopauzę i może to czasami wpłynąć na jej poziom koncentracji w pracy. Jej manager nie postąpił zgodnie z wewnętrznymi procesami BT i nie uzyskał oceny lekarskiej przed rozwiązaniem z nią umowy o pracę. W swojej decyzji o zwolnieniu Pani Merchant, manager opierał się głównie na własnej wiedzy na temat objawów menopauzy. Po zgłoszeniu sprawy do Trybunału i roszczenia w sprawie nieuzasadnionego zwolnienia z pracy oraz bezpośrednią dyskryminację ze względu na płeć, Pani Merchant bezapelacyjnie wygrała.


Disability discrimination – dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność


Equality Act 2010 definiuje disability jako niepełnosprawność fizyczną lub psychiczną, które ma znaczący i długoterminowy wpływ na wykonywane codziennie czynności. W sprawie Davies v Scottish Courts and Tribunals Service (2018), Pani Davies przechodziła menopauzę, kiedy została niesprawiedliwe zwolniona. Otóż, pomimo wprowadzenia odpowiednich dogodnień w miejscu pracy dla Pani Davies, by mogła komfortowo wykonywać swoją pracę, pracodawca oskarżył ją o kłamstwo, gdy nie mogła sobie przypomnieć czy włożyła swoje leki do dzbanka wody, który został wypity przez dwóch kolegów z pracy. Podczas rozprawy, sędzia stwiedził, że pracodawca podczas podejmowania decyzji o zwolnieniu nie wziął pod uwagę, że na jej zachowanie wpłynęło jej disability.


Menopauza może być traktowana jako disability.

Co może zrobić pracodawca?


W wielu miejscach pracy, managerowie boją się i nie czują się komfortowo z prowadzeniem rozmowy o zdrowiu kobiet. Pierwszym krokiem by uniknąć niepotrzebnych problemów jest wprowadzenie odpowiednich polityk i szkoleń dotyczących równości i różnorodności w miejscu pracy. Szalenie ważne jest, by nie pozwalać na dyskryminujące komentarze w miejscu pracy lub przekomarzanie się w temacie wieku i menopauzy.


Biorąc pod uwagę wprowadzanie odpowiednich zmian czy adjustments w miejscu pracy, pracodawca będzie mógł skutecznie pomóc kobietom z radzeniem sobie z objawami menopauzy. Jakie to mogą być zmiany czy adjustments? Na przykład zainstalowanie wentylatorów na biurku, zezwolnienie na zwiększoną ilość przerw w toalecie, lepszy i częstszy dostęp do wody to tylko kilka prostych technik, które zwiększą komfort Twoich pracownic. Oraz finalnie, pracodawcy nie powinni wyciągać nie podpartych żadnymi faktami wniosków na temat wydajności dojrzałych kobiet, które mogą wynikać z objawów menopauzy. Jeśli pracodawca ma wątpliwości co do potencjalnych przyczyn zmian zachowania lub wyników w pracy, powinien zasięgnać porady ekspertów w zakresie prawa pracy zanim podejmie pochopne decyzje, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić firmę do Trybunału Pracy.


Jeśli potrzebujesz wsparcia we wprowadzeniu zmian w miejscu pracy i chciałbyś uniknąć ryzyka roszczeń w Trybunale Pracy, odezwij się do Mrs HR London na info@mrshrlondon.com , firmy konsultingowej zajmującej się prawem pracy i HR. Podczas krótkiej rozmowy wstępnej, ocenimy jak pomóc Twojemu przedsiębiorstwu by stworzyć miejsce pracy przyjazne dla każdego pracownika i wolne od dyskryminacji.


#menopause #womenhealth #humanresources

40 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie