Szukaj
  • Mrs HR London

Summer Party- HRowy Poradnik dla pracodawców

Aktualizacja: 22 lip 2019

Połowa czerwca oznacza nie tylko sezon grillowy, ale także sezon na wakacyjne przyjęcia firmowe. I jak to w życiu bywa, albo odbędą się one przyjemnie i bezboleśnie dla osób pracujących w przedsiębiorstwie, albo nie. Jeśli planujesz zorganizować Summer Party dla swojej załogi i myślisz o serwowaniu alkoholu, warto przypomnieć sobie polskie porzekadło „przezorny zawsze ubezpieczony” i przeczytać dzisiejszy poradnik. Zapraszam do lektury!
Niektórzy pracodawcy są zdania, że jeśli posiadają firmę zatrudniającą 10+ osób a nie 200, to są w stanie kontrolować każdą sytuację. Nic bardziej mylnego. Niektórych rzeczy się po prostu nie przewidzi. Warto wiedzieć, że pracodawcy mogą ponosić pośrednią odpowiedzialność za działania swoich pracowników, jeśli są one dyskryminujące wobec innych lub powodują obrażenia. W związku z tym pracodawcy mogą być zmuszeni do poniesienia kosztów z tytułu rekompensaty, jeśli coś pójdzie bardzo nie pomyśli.


W takiej właśnie sytuacji znalazła się agencja rekrutacyjna Northampton Recruitment w październiku 2018, kiedy w Trybunale Pracy rozstrzygano niefortunną sprawę z przyjęcia firmowego. Agencja zorganizowała przyjęcie dla pracowników na którym sponsorowała alkohol, po którym wynikła bójka i jedna z osób dostała poważnych obrażeń głowy. Firma musiała wypłacić dość pokaźne odszkodowanie powodowi. Cała sprawa mogła w ogóle się nie wydarzyć, gdyby tylko Northampton Recruitment przestrzegało kilka najważniejszych punktów z naszego poradnika (patrz poniżej).


Oczywiście istnieją ograniczenia w zakresie odpowiedzialności firmy za wykroczenia pracownika, przede wszystkim muszą one zajść w trakcie zatrudnienia. Jednak nie wszystko jest takie jasne jakby się wydawało. Jeśli w Twojej firmie odbywają się przyjęcia, czy to w kwestii ‘leaving drinks’ dla osoby odchodzącej z pracy, czy z okazji świąt różnego typu, nawet jeśli są poza godzinami pracy i miejscem pracy, możesz nadal ponosić odpowiedzialność za działania swoich pracowników! Jedyną szansą by sie uchronić od tej odpowiedzialności jest wykazanie, że podjąłeś wszelkie uzasadnione kroki, aby temu wykroczeniu zapobiec.


Proporcjonalnie do wypitego alkoholu, niektóre granice się zacierają. Niewłaściwe żarty a może 'niechciany dotyk', mogą prowadzić do odpowiedzialności prawnej z tytułu dyskryminacji czy molestowania seksualnego i stanowią ryzyko dla pracodawców, którego trzeba się za wszelką cenę wystrzegać.


Co w takim razie trzeba zrobić, by uchronić się przed Employment Tribunal po Summer Party?


1. Upewnij się, że wszyscy pracownicy znają podstawowe zasady ‘dobrego wychowania’ na przyjęciu.


Nikt nie chce być postrzegany jako ‘party stopper’, ale ważne jest, aby każdy rozumiał jakie zachowania są dopuszczalne. Wyjaśnij jakie są konsekwencje niewłaściwego zachowania. Najprostszym sposobem jest wysłanie do wszystkich maila, przypominając o zasadach obowiązujących w miejscu pracy, oraz że powinny być przestrzegane także na przyjęciu. Sugeruję przypomnieć, że w razie potrzeby, podejmiesz działania w ramach swojej polityki dyscyplinarnej (Discplinary Policy)


2. Rozważ potrzeby wszystkich pracowników podczas planowania Summer Party.


Na przykład, czy czas i miejsce przyjęcia pozwoli na udział osób, które potrzebują zorganizować opiekę nad dziećmi? Czy pracownicy niepełnosprawni (disabled employees) będą potrzebować pomocy, aby dotrzeć do miejsca, gdzie jest zorganizowane Summer Party? Czy oferujesz różne opcje jedzenia, np. dla alergików?


3. Nie zapomnij o bezpieczeństwie!


Upewnij się, że zostały podjęte kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników podczas i po wydarzeniu. Na przykład czy został uzgodniony transport do domu po Summer Party w nocy? Jak Twoi pracownicy dotrą do domu? Alternatywą jest zakończenie przyjęcia o godzinie, kiedy transport publiczny wciąż działa.


4. Upewnij się, że napoje bezalkoholowe są dostępne.


Jeśli oferujesz ‘Open Bar' pomyśl o wprowadzeniu pewnych ograniczeń, które pomogą zapobiec nadmiernemu spożyciu alkoholu przez Twoich pracowników. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale lepiej być zabezpieczonym. Zastanów się czy nie ograniczyć albo w ogóle nie oferować mocnych alkoholi oraz wprowadzić talony na drinki, pozwalając limitować ilość napojów, jaką może zamówić jedna osoba.


5. Nie pozwól, aby posty w social mediach zamieszczane przez pracowników wymknęły się spod kontroli.


Czy naprawdę chcesz ryzykować swoją reputację zdjęciami z przyjęcia, gdzie Twoi pracownicy mogą niewłaściwie wyglądać i się zachowywać? Upewnij się, że wprowadziłeś odpowiednią politykę dotyczącą używania mediów społecznościowych. Przed samym przyjęciem przypomnij pracownikom, że taka polityka (Social Media Policy) obowiązuje również podczas letniego przyjęcia.


7. Czy posiadasz spójną politykę dotyczącą urlopów chorobowych (Sickness Absence Policy)?


Wielu pracowników może zadzwonić na drugi dzień po przyjęciu, że źle się czują i nie przyjdą do pracy. Zakomunikuj wszystkim, że jest to wciąż dzień pracujący i niedyspozycja nie jest wymówką. Zdecyduj jaką postawę przyjmiesz wobec spóźnień lub nieobecności w pracy i poinformuj o niej pracowników, aby wszyscy w pełni zdawali sobie sprawę z konsekwencji.


I na finał tego postu, jeśli potrzebujesz pomocy z wprowadzeniem jednej z powyższych polityk (Disciplinary Policy, Sickness Absence, Social Media Policy), chętnie Ci pomogę! Skontakuj się ze mną w zakładce ‘Kontakt’ albo poprzez wysłanie maila na info@mrshrlondon.com

11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie