Szukaj
  • Mrs HR London

Bożonarodzeniowe przyjęcia dla pracowników- kilka wskazówek dla pracodawców

Aktualizacja: 7 gru 2018

Tradycyjnie sezon światęczny kojarzy się z wszechobecną radością. Niemniej firmy, które nie wiedzą jakie obowiązki prawne na nich spoczywają, ryzykują noworoczonym ‘bólem głowy’. Zobacz poniżej, jakie potencjalne problemy mogą Cię spotkać i jak im zaradzić.


Pracodawcy mogą ponosić pośrednią odpowiedzialność za działania swoich pracowników, jeśli są one dyskryminujące wobec innych lub powodują obrażenia. W związku z tym pracodawcy mogą być zmuszeni do poniesienia kosztów z tytułu rekompensaty, jeśli coś pójdzie bardzo nie pomyśli.


Przykładem takiego właśnie zdarzenia jest sprawa roztrzygnięta w sądzie w październiku tego roku, Bellman vs Northampton Recruitment. Agencja rekrutacyjna zorganizowała przyjęcie bożonarodzeniowe dla pracowników. Opłaciła miejsce, transport na przyjęcie, jedzenie i alkohol. Podczas przyjęcia, po kilku ‘głębszych’ główny dyrektor trochę się zdenerowował, że jeden z pracowników podważa jego autorytet i kwestionuje podjęte decyzje. Tak go uderzył, że poszkodowany miał połamaną kość czaszki i uraz mózgu.


Sąd orzekł, że firma jest pośrednio odpowiedzialna za wypadek! Głównie dlatego, że sponsorowała przyjęcie, a wypadek zdarzył się z powodu kłótni/ bójki na temat pracy.


Oczywiście istnieją ograniczenia w zakresie odpowiedzialności firmy za wykroczenia pracownika, przede wszystkim muszą one zajść w trakcie zatrudnienia. Jednak nie wszystko jest takie jasne jakby się wydawało. Jeśli w Twojej firmie odbywają się przyjęcia, czy to w kwestii ‘leaving drinks’ dla osoby odchodzącej z pracy, czy z okazji świąt różnego typu, nawet jeśli są poza godzinami pracy i miejscem pracy, możesz nadal ponosić odpowiedzialność za działania swoich pracowników! Jedyną szansą by sie uchronić od tej odpowiedzialności jest wykazanie, że podjąłeś wszelkie uzasadnione kroki, aby temu wykroczeniu zapobiec.


Proporcjonalnie do wypitego alkoholu, niektóre granice się zacierają. Niewłaściwe żarty a może 'niechciany dotyk', mogą prowadzić do odpowiedzialności prawnej z tytułu dyskryminacji czy molestowania seksualnego i stanowią ryzyko dla pracodawców, którego trzeba się za wszelką cenę wystrzegać.


CO W TAKIM RAZIE TRZEBA ZROBIĆ?


1. Upewnij się, że wszyscy pracownicy znają podstawowe zasady ‘dobrego wychowania’ na przyjęciu.Nikt nie chce być postrzegany jako ‘party stopper’, ale ważne jest, aby każdy rozumiał jakie zachowania są dopuszczalne. Wyjaśnij jakie są konsekwencje niewłaściwego zachowania. Najprostszym sposobem jest wysłanie do wszystkich maila, przypominając o zasadach obowiązujących w miejscu pracy, oraz że powinny być przestrzegane także na przyjęciu. Sugeruję przypomnieć, że w razie potrzeby, podejmiesz działania w ramach swojej polityki dyscyplinarnej.


2. Rozważ potrzeby wszystkich pracowników podczas planowania przyjęcia.


Na przykład, czy czas i miejsce przyjęcia pozwoli na udział osób, które potrzebują zorganizować opiekę nad dziećmi? Czy pracownicy niepełnosprawni będą potrzebować pomocy, aby dotrzeć do miejsca, gdzie jest zorganizowane przyjęcie? Czy oferujesz różne opcje jedzenia, np. dla alergików?3. Nie zapomnij o bezpieczeństwie!


Upewnij się, że zostały podjęte kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników podczas i po wydarzeniu. Na przykład czy został uzgodniony transport do domu po przyjęciu w nocy? Jak Twoi pracownicy dotrą do domu? Alternatywnie, możesz zakończyć przyjęcie o godzinie, kiedy transport publiczny wciąż działa.4. Upewnij się, że napoje bezalkoholowe są dostępne.


Jeśli oferujesz ‘Open Bar’ pomyśl o wprowadzeniu pewnych ograniczeń, które pomogą zapobiec nadmiernemu spożyciu alkoholu przez Twoich pracowników. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale lepiej być zabezpieczonym. Zastanów się czy nie ograniczyć albo w ogóle nie oferować mocnych alkoholi oraz wprowadzić talony na drinki, pozwalając limitować ilość napojów, jaką może zamówić jedna osoba.5. Pamiętaj, że nie wszyscy obchodzą Boże Narodzenie


Jeśli zatrudniasz pracowników różnych wyzwań, dla których święta nie są ważną okolicznością, upewnij się, że nie czują się wykluczeni.6. Nie pozwól, aby posty w mediach społecznościowych zamieszczane przez pracowników wymknęły się spod kontroli.


Czy naprawdę chcesz ryzykować swoją reputację zdjęciami z przyjęcia, gdzie Twoi pracownicy mogą ‘różnie’ wyglądać i się zachowywać? Upewnij się, że wprowadziłeś odpowiednią politykę dotyczącą używania mediów społecznościowych. Przed samym przyjęciem przypomnij pracownikom, że taka polityka obowiązuje również podczas Christmas Party.7. Czy posiadasz spójną politykę dotyczącą urlopów chorobowych?


Wielu pracowników może zadzwonić na drugi dzień po przyjęciu, że źle się czują i nie przyjdą do pracy. Zakomunikuj wszystkim, że jest to wciąż dzień pracujący i kac nie jest wymówką. Zdecyduj jaką postawę przyjmiesz wobec spóźnień lub nieobecności w pracy i poinformuj o niej pracowników, aby wszyscy w pełni zdawali sobie sprawę z konsekwencji.


I na finał tego postu, jeśli potrzebujesz pomocy z wprowadzeniem jednej z powyższych polityk, chętnie Ci pomogę! Skontakuj się ze mną w zakładce ‘Kontakt’ albo poprzez wysłanie maila na info@mrshrlondon.com

25 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie