Szukaj
  • Mrs HR London

Pracodawcy wykorzystują niewiedzę pracowników- wynagrodzenia i urlopy.

Czy wiesz, że 1 z 20 pracowników w UK nie otrzymuje płatnego urlopu od pracodawcy? A około 9% pracowników nie otrzymuje również payslipa- tygodniowego czy miesięcznego odcinka z wypłaty?


Według analizy danych Office for National Statistics (Główny Urząd Statystyczny w UK), przeprowadzonych przez Resolution Foundation, prawie połowa pracujących, którzy nie otrzymali płatnych wakacji była na tzw. umowie o pracę Zero Hours. W większości osoby, które nie mogły wykorzystać urlopu to pracownicy po dwóch końcach krzywej wiekowej, czyli albo pracownicy przed 25 rokiem życia, albo powyżej 65 roku życia. Naruszenia ze strony pracodawcy w tej kwestii są na tyle poważne, że pozostawiają miliony pracowników bez podstawowych praw pracowniczych. Ponadto, 23% badanych osób zarabiało poniżej minimalnej stawki godzinowej ustanowionej przez brytyjski rząd, a osoby w grupie wiekowej 25 lat i mniej były najczęściej dotknięte zarobkami mniejszymi niż ustanowione przez National Minimum Wage Act 1998. Przypomnę, że w tym roku osoby powyżej 25 roku powinny otrzymywać £8.21 za godzinę, a te w przedziale 21-24 lata powinny zarabiać minimum £7.70 za godzinę. Warto wiedzieć, że nie tylko małe firmy traktowały w ten sposób swoich pracowników, ale także te, które zatrudniały ponad 250 pracowników.


Jednymi z podstawowych praw pracowników to prawo do płacy minimalnej i płatny urlop.

Wyniki ostatniego raportu przeprowadzonego przez ONS pokrywają się z ogromną ilością zapytań jakie otrzymuje Mrs HR London w kwestii problemu z jakim borykają się pracownicy na wyspach. Większość z nich ma kłopot z wykorzystaniem urlopu lub płatnością za urlop, bardzo często też niewykorzystany urlop w ciągu roku im przepada i nie mają szansy przenieść go na następny rok. Każdy pracownik na umowie o pracę w Anglii i Walii, pracujący 40 godzin tygodniowo ma prawo do 5.6 tygodnia płatnego urlopu wypoczynkowego, z czego musi wykorzystać minimum 20 dni.


Nadużycia pracodawców pojawiają się przede wszystkim w sektorach takich gastronomia czy hotelarstwo. Dlatego, szalenie ważne jest by pracownicy mieli świadomość jakie są ich prawa, a w szczególności ich prawo do płatnego urlopu.


Każdy pracownik na umowie o pracę w Anglii i Walii, pracujący 40 godzin tygodniowo ma prawo do 5.6 tygodnia płatnego urlopu wypoczynkowego, z czego musi wykorzystać minimum 20 dni.


Warto wiedzieć, że pracownicy mogą ubiegać się o należność za niezapłacony urlop do dwóch lat wstecz. Pracodawcy, którzy łamią prawo w kwestii nie płacenia płacy minimalnej ryzykują sprawą karną, publicznym naming and shaming na oficjalnych stronach rządowych, obowiązkiem zapłaty zaległości w wynagrodzeniu oraz grzywną w wysokości do £20,000 za każdego pracownika, który nie otrzymał takiej wypłaty jakiej powinien. Jak widać, konsekwencje nie przestrzegania prawa są duże i z pewnością egzekwowane.


Jako przykład chciałabym podać supermarket Iceland, który może otrzymać karę w wysokości nawet 21 milionów funtów za wprowadzenie programu oszczędnościowego dla pracowników, który spowodował, że większość z nich otrzymywała wynagrodzenie poniżej poziomu płacy minimalnej. Ponadto, w zeszłym roku HMRC zidentyfikowało 200 000 pracowników, którzy nie otrzymywali płacy minimalnej. Co gorsza, wracając do analizy prowadzonej przez Resolution Foundation, 9 procent pracowników w UK zgłosiło, że nie otrzymało żadnych payslipów w latach 2016-2018. Brak payslipów był przede wszystkim zmorą w małych firmach zatrudniających mniej niż 20 osób. Warto tutaj przypomnieć, że okazywanie odcinków wypłat jest obowiązkiem każdego pracodawcy w UK, a ustawa rozszerząjąca ustawowe prawo do otrzymywania payslipów przez wszystkich pracowników została wprowadzona w kwietniu tego roku.


Jeśli Twój pracodawca nie wypłaca Ci national minimum wage, nie pozwala wykorzystać urlopu wypoczynkowego bądź nie płaci Ci za urlop wypoczynkowy, odezwij się do Mrs HR London- pomogę Ci rozwiązać ten problem z pracodawcą.


#wynagrodzenie #payslip #minimumwageuk #urlop #holidaypay

100 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie