Szukaj
  • Mrs HR London

Praca przeszkodą w byciu aktywnym sportowo.

W badaniu przeprowadzonym przez AXA PPP 19% pracowników twierdzi, że ich praca uniemożliwia im regularne ćwiczenia. W ankiecie, w której brało udział 2,000 osób, 32% z nich twierdzi, że nie prowadzi aktywnego trybu życia ani nie uczęszcza na siłownię z uwagi na brak czasu. 29% ankietowanych wykazało również oznaki wypalenia zawodowego, które według raportu były kolejną barierą do uprawiania sportu.

32% ankietowanych badania AXA PPP twierdzi, że nie jest aktywnym sportowo z uwagi na brak czasu wolnego.

Ponadto, badanie wykazało, że najmniej aktywni fizycznie to pracownicy sektora publicznego, w tym pracownicy rządowi i służby cywilnej. Aż 13% procent pracowników sektora publicznego przyznało, że nie podejmuje żadnych ćwiczeń fizycznych, podczas gdy około 45% przeznacza minimum 30 minut na sport każdego dnia, w tym chodzenie z i do pracy.

Nie dziwi natomiast fakt, że najbardziej aktywnymi pracownikami są Ci pracujący w rolnictwie. Spędzali oni średnio 115 minut dziennie angażując się w jakąś formę aktywności fizycznej. Na drugim miejscu plasują się pracownicy hoteli i restauracji, którzy spędzali okolo 105 minut w ruchu. Na trzecim miejscu, jest sektor mediów, gdzie pracownicy przeznaczali około 98 minut dziennie na aktywność sportową.


Odnotowano także, że 48% pracowników zdaje sobie sprawę ze zbawiennych skutków aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne. Był to aż 8 punktowy wzrost w porównaniu do zeszłego roku, co sugeruje, że więcej pracowników zdaje sobie sprawę z roli jaką ruch wywiera na poprawę samopoczucia. Ponadto, 46% respondentów łączyło aktywność fizyczną z inną formą odprężenia np. mindfullness. Badanie przeprowadzone przez AXA PPP zostało opublikowane zaledwie tydzień po publikacji innego raportu przeprowadzonego przez Slater and Gordon, które wykazało, że pracownicy brali średnio 4 dni urlopu chorobowego w ciągu roku z powodów takich jak stres, przepracowanie czy depresja. Ten sam raport informował także, że połowa osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym ukrywała prawdziwe powody zwolnienia lekarskiego. Mianowicie, mówili managerom, że prawdziwy powód nieobecności to choroba fizyczna martwiąc się, że przełożony nie zrozumie ich problemu, lub byli zbyt zawstydzeni prawdziwym powodem swej nieobecności.

Aktywność sportowa poprawia samopoczucie pracowników.

Co mogą zrobić pracodawcy?


Często pracownicy, którzy nie mają możliwości pracy w elastycznych godzinach lub z domu, mają mniejsze możliwości by przeznaczyć czas na aktywność fizyczną. Długie godziny przeznaczone na dojazd z i do pracy rozleniwiają a weekendy są głównie spędzane na obowiązkach domowych lub na tzw. Life Admin. Osoby, które nie korzystają zbytnio z ruchu są bardziej podatne na choroby psychiczne. Jeśli nie analizujesz sickness absence w swoim miejscu pracy, a widzisz wzrost w liczbie dni straconych z powodu urlopów chorobowych, warto jest zastanowić się co jest przyczyną. Jeśli oferujesz pracę, która może być wykonywana z domu, zastanów się czy Twoi pracownicy nie mogliby pracować jednego dnia zdalnie. Z pewnością praca zostanie wykonana rzetelnie, a Twoi pracownicy przy okazji wykonają szereg innych obowiązków domowych, które w innych przypadkach musieliby odłożyć na weekend. Nie ukrywajmy, nastawienie pralki zajmuje tyle samo czasu co zrobienie czwartej kawy w służbowej kuchni i nie koniecznie Twoja firma utraci na produktywności. Wręcz odwrotnie, dzięki temu, że pracownicy wykonają jakąś część Life Admin podczas pracy z domu, pozwoli im to zaaranżować czas na aktywność fizyczną oraz na odpoczynek w weekend. W poniedziałek wrócą odświeżeni i chętni do pracy, a Ty zredukujesz ilość dni spędzonych na urlopach chorobowych.


Jeśli chciałbyś dowiedzieć się co możesz zrobić by poprawić samopoczucie swoich pracowników, odezwij się do Mrs HR London na info@mrshrlondon.com


9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie