Szukaj
  • Mrs HR London

Parental Bereavement Leave – urlop okolicznościowy dla rodziców w żałobie po utracie dziecka

Angielskie prawo pracy daje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu w przypadku zaistnienia pewnych nagłych okoliczności. Tak zwany urlop okolicznościowy (time off for dependants lub compassionate / bereavement leave). Urlop ten może być uzasadniony, między innymi, koniecznością zorganizowania pogrzebu bliskiej osoby, w tym własnego dziecka. W dzisiejszym artykule wyjaśnię jak nowe zasady Parental Bereavement Leave będą działać w Anglii i Walii już za kilka miesięcy.


Zgodnie z rządowymi propozycjami, które mają zostać wprowadzone w życie w kwietniu 2020 roku, rodzice w żałobie po stracie dziecka będą mieli prawo do co najmniej dwutygodniowego płatnego urlopu okolicznościowego. Urlop ten będzie przysługiwał rodzicom, którzy stracili dziecko po 24 tygodniach ciąży bądź w wieku poniżej 18 lat.


Nowa ustawa pozwoli pracownikom w żałobie po utracie dziecka do 2 tygodni urlopu okolicznościowego.

Co ważne, po okresie konsultacji rząd zdecydował się by Parental Bareavement przysługiwało również innym opiekunom dziecka niż tylko tym biologicznym w tym: rodzicom zastępczym, adopcyjnym, oraz osobom, które opiekowały się dzieckiem pod nieobecność biologicznych rodziców, czyli bliscy krewni czy przyjaciele rodziny.


Parental Bereavement Leave będzie mógł zostać wykorzystany albo jako pojedyńczy dwutygodniowy blok urlopowy, bądź jako dwa tygodniowe okresy w ciągu 56 tygodni od śmierci dziecka. Pozwoli to rodzicom czy opiekunom by wziąć urlop okolicznościowy wtedy, kiedy go najbardziej potrzebują, na przykład na rocznicę śmierci lub inne ważne dla nich daty.

Choć Parental Bereavement Leave nie zostanie formalnie wprowadzone do kwietnia 2020 roku, Mrs HR London zaleva by wszystkie firmy w UK przeprowadziły przegląd obecnych polityk compasionate/ bereavement leave lub takowe wprowadziły w miejscu pracy.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że istnieje wiele innych sposobów, by wesprzeć pracowników w tak trudnej sytuacji jaką jest utrata dziecka. Dwa tygodnie urlopu okolicznościowego to minimalny czas przeznaczony dla pracowników określony w nowej ustawie. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że niektórzy mogą potrzebować znacznie dłużej by pogodzić się ze stratą. Może to trwać więcej niż kilka tygodni lub nawet miesięcy.


Porada dla pracodawców


W pracy jak w małżeństwie, należy troszczyć się o pracownika zarówno w dobrych jak i złych momentach. Aczkolwiek, to jak pracownik jest traktowany w trudnych sytuacjach życiowych ma dużo większe znaczenie. Kiedy Twój pracownik jest gotowy by powrócić do pracy, ważne jest byś zainwestował czas by wesprzeć go na każdej możliwej płaszczyźnie. Mimo, że Tobie może się wydawać, że przecież nie był w pracy tylko kilka tygodni i w zasadzie w biurze nie zmieniło się praktycznie nic, weź pod uwagę, że życie pracownika zmieniło się diametralnie i nieodwracalnie. Posiadanie odpowiedniego wsparcia zarówno ze strony managera jak i współpracowników ma kluczowe znaczenie dla poczucia przynależności i bezpieczeństwa w pracy przez pracownika. Sam fakt powrotu do pracy nie oznacza, że ich żałoba minęła i z pewnością będą okresy, w którym pracownicy wciąż będą zmagać się ze złym stanem psychicznym.


Uczucie izolacji jest częstym skutkiem ubocznym utraty dziecka. Często osoby trzecie nie wiedzą jak rozmawiać i czy w ogóle rozmawiać o tym z rodzicami w żałobie. Jeśli uczucie izolacji nie zostanie zwerbalizowane lub ujawnione, bardzo łatwo może przerodzić się w stany lękowe lub depresję. Rozmowa z pracownikiem po każdym urlopie (wypoczynkowym, chorobowym czy okolicznościowym) to podstawa zarządzania zasobami ludzkimi i jest szalenie ważna w utrzymywaniu zdrowych relacji z załogą. Choć trudno jest ocenić, co można powiedzieć komuś kto stracił dziecko, zignorowanie problemu może zaostrzyć poczucie izolacji i niskiej samooceny pracownika, który może nie czuć się już jako część zespołu.


Warto odbywać regularne spotkania z pracownikiem po urlopie okolicznościowym.

Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie regularnych spotkań 1:1 z pracownikiem, gdyż w ten sposób będziesz mieć szansę na zwrócenie uwagi na potencjalne problemy zanim jeszcze się pojawią. Pracownik być może powie Ci, że potrzebuje trochę więcej czasu wolnego. Być może też takie spotkania sprawią, że poczuje się pewniej wiedząc, że może porozmawiać poufnie z kimś kto okazuje mu wsparcie w najgorszych momentach.


Ponadto, sam fakt, że ustawa zostanie wprowadzona w przyszłym roku, nie oznacza, że jako pracodawca powinieneś nie zareagować jeśli Twój pracownik poprosi o Parental Bereavement Leave przed kwietniem 2020. Zanim przepisy wejdą w życie postaraj się pomóc swojemu pracownikowi w tym trudnym czasie. Upewnij się, że każda polityka w Twojej firmie zapewnia wsparcie dla osób w żałobie. Warto jest też uświadomić pracowników i managerów, że żałoba jest procesem i każdy przechodzi ją na swój sposób. Dobrze napisana polityka będzie miała na uwadze dbanie o dobre samopoczucie pracownika w perspektywie długoterminowej, nie tylko bezpośrednio po powrocie do pracy.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w stworzeniu Parental Bereavement Leave Policy czy Compassionate Leave Policy, odezwij się do Mrs HR London, chętnie Ci w tym pomogę.

39 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie