Szukaj
  • Mrs HR London

Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie od pracodawcy w UK?

Aktualizacja: 22 lip 2019

Jednym z częstych problemów z jakimi przychodzą do nas Polacy w UK to problem z wyegzekwowaniem należności z tytułu wynagrodzenia od pracodawcy (unpaid wages). Pytanie jest zawsze to samo: Co mogę w takiej sytuacji zrobić?


Jako odpowiedź na te pytania oraz poradnik dla osób, którym taki problem się przytrafi w przyszłości przedstawiam listę kroków, które mogą pomóc w odzyskaniu należącej się zapłaty za wykonaną pracę, niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp (unpaid holiday pay, unlawful deductions).1. Umowa o pracę (Contract of employment)

Jest to najważniejszy dokument potwierdząjący stosunek pracy i tym samym potwierdzający Twoje prawa pracownika w Anglii. Jeśli nie posiadasz umowy o pracę, niestety nie podejmiesz skutecznie reszty kroków. W umowach o pracę powinno być zawsze napisane, kiedy możecie się spodziewać wypłaty w i jaki sposób ją otrzymacie.


Apelujemy do wszystkich osób by nigdy nie podejmowały pracy bez wcześniejszego zapoznania się i podpisania Contract of Employment. Bez niego Drodzy Czytelnicy pozbawiacie się swoich praw a tym samym karty przetargowej. Jeśli została Wam złożona oferta pracy (employment offer), ale w ślad za nią nie idzie potrzebna dokumentacja, powinna Wam się zapalić czerwona lampka. Jest to pierwszy znak, że mogą Was spotkać kłopoty.


2. Rozmowa z pracodawcą

Jeśli uważacie, że Wasze wynagrodzenie jest nieprawidłowe bądź nie otrzymaliście zapłaty za wykonaną pracę czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy, pierwszą rzeczą jaką możecie zrobić to porozmawianie z pracodawcą i ustalić przyczynę tego błędu czy pominięcia.


3. Procedury wewnętrzne

Jeśli rozmowa z pracodawcą nie podziała, sprawdźcie czy w Waszej firmie jest procedura składania zażaleń (tzw. Grievance Procedure). Jest to bardzo ważne by takie zażalenie złożyć w miejscu pracy, bowiem sądy pracy zwracają uwagę na to czy pracownik wykorzystał wszystkie możliwe dostępne mu środki, żeby rozwiązać problem wewnętrznie i polubownie z pracodawcą. Pamiętajcie także by złożyć takie zażalenie jak najszybciej bo czas gra w tej sytuacji bardzo ważną rolę.


4. Payslipy

Dokładnie sprawdźcie swoje payslipy i co jest na nich wyszczególnione. Pozwoli Wam to na ustalenie jak Wasze wynagrodzenie zostało wyliczone. Rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę to:

  • czy otrzymaliście odpowiednią stawkę godzinową (Hourly Pay);

  • czy otrzymaliście wynagrodzenie za nadgodziny, prowizję lub premię (Overtime, Commission, Bonus);

  • czy otrzymaliście wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i jeśli wypracowaliście nadgodziny w ostatnich 12 tygodniach czy jest to wzięte pod uwagę w rozliczeniu (Holiday Pay);

  • czy otrzymaliście prawidłowe wynagrodzenie za inne urlopy, w tym chorobowe czy macierzyńskie (Sickness Pay, Maternity Leave);

  • czy Wasz pracodawca nie potrącił jakikolwiek sum, których się nie spodziewaliście i o których nie wiedzieliście (unlawful deductions).


Pamiętajcie, że to jest Wasze prawo by otrzymać payslipy od pracodawcy. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę, a nie kontraktorami czy osobami zatrudnionymi ‘na czarno’. Agencje pracy są również zobowiązane do przedstawienia pracownikom payslipów.


Jeśli odnotowaliście niezgodność na payslipie, odrazu porozmawiajcie z pracodawcą by to naprawić.


5. ACAS

Jeśli procedura zażaleniowa nie zadziałała w Waszym przypadku, następnym krokiem jest złożenie roszczenia w Trybunale Pracy. Na chwilę obecną jest to bezpłatne. Będziecie musieli poinformować też o tym ACAS, organizację która zapewnia niezależne wsparcie pracownikom, i pomaga w rozwiązywaniu sporów dotyczących zatrudnienia. Po zgłoszeniu sprawy do ACAS, organizacja ta skontaktuje się z Waszym pracodawcą i spróbuje ustalić czy jest on chętny by pójść na ugodę. Jest to sposób rozwiązywania sporów bez potrzeby rozpatrzenia sprawy przez Trybunał Pracy. Jest to także ostatni sygnał ostrzegawczy dla Waszego pracodawcy, że sprawa jest poważna. W większości przypadków po telefonie od ACAS pracodawca odda Wam należne pieniądze.


Najszybszym sposobem by rozpocząć tą procedurę to wypełnienie formularza na stronie internetowej ACAS.


Aby złożyć wniosek z ACAS będziecie potrzebowali nazwy i adresu Waszego pracodawcy. Zazwyczaj te informacje można znaleźć na payslipie bądź umowie o pracę.6. Trybunał Pracy (Employment Tribunal)

Ostatnią deską ratunku jest roszczenie w Trybunale Pracy. Przemyślcie dokładnie czy chcecie pójść tą ścieżką, bo może to być kosztowne i stresujące. Ale nie tylko dla Was, bo również dla Waszego pracodawcy. Bardzo ważne jest by zlożyć wniosek do Trybunału w ciągu 3 miesięcy minus jeden dzień, od momentu kiedy powinieniście otrzymać zapłatę. W tym czasie powinniście już powiadomić ACAS, przejść przez proces ugodowy oraz uzyskać certyfikat od ACAS, że zostało to zrobione. Dlatego, jak widziecie nie można zwlekać z całą procedurą.


Na naszych profilach na mediach społecznościowych publikujemy historie Polaków, którym udało się odzyskać należne im wynagrodzenie od pracodawców. Nie ważne jak mała czy duża suma Wam się należy- prawo pracy w Anglii stoi na straży praw pracowników. Sprawdźcie nasze niedawne posty, możliwe że zainspirują Was do działania. Warto walczyć.


Jeśli potrzebujecie wsparcia w wyegzekwowaniu należności od pracodawcy, zapraszamy do kontaktu na info@mrshrlondon.com


Powodzenia!

431 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie