Szukaj
  • Mrs HR London

National Work Life Week 2019. Krótko o tym jak zmniejszyć samotność w miejscu pracy.

Od 7-11 października będziemy obchodzić w UK tydzień świadomości na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, tzw. National Work Life Week 2019.


Podczas tego tygodnia, pracodawcy są zachęcani do skupienia się na dobrym samopoczuciu pracowników, oraz rozważeniu czy w ich firmach jest zachowany balans między  czasem spędzonym w pracy a czasem poświęconym na inne ważne aspekty codziennego życia.  


Różne badania dowodzą, że brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym przyczynia się do szeregu negatywnych skutków, od złego stanu zdrowia do natężonego poczucia samotności – szczególnie w miejscu pracy. Właśnie ze względu na długie dni pracy, większe obciążenie obowiązkami i dłuższe godziny dojazdu do miejsca pracy, wszyscy jesteśmy mniej skłonni do inwestowania czasu w relacje z kolegami pracy. Przyczynia się to wszystko do epidemiii samotności.


Wiele osób może uważać, że samotność jest domeną raczej osób starszych, niestety jest to bardziej niż dalekie od prawdy. Według sondażu przeprowadzonego przez rząd brytyjski w 2017 roku, Wielka Brytania jest krajem, gdzie poczucie samotności jest najwyższe w Europie. A miejsca pracy w UK to wręcz skupiska samotnych osób. Blisko 60% pracowników biorących udział w sondażu powiedziało, że czują się samotnie w pracy, a 42% z nich stwierdziło, że nie ma ani jednego przyjaciela w pracy.

National Work Life Week 2019 - Tydzień świadomości na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Samotność w miejscu pracy stała się obecnie na tyle poważnym problemem, że 31% pracowników regularnie przebywa na urlopie chorobowym z powodu właśnie poczucia samotności. Wygląda też na to, że samotność wpływa także negatywnie na wydajność oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. Według raportu Co-Op and New Economics Foundations opublikowanego w 2017 roku, samotność w pracy kosztuje pracodawców aż 2,5 miliarda funtów rocznie (!).


Samotność oprócz tego, że ma znaczący wpływ na gospodarkę, ma również wielkie znaczenie w kwestii naszego zdrowia. Jest równie niebezpieczna jak palenie 15 papierosów dziennie, a osoby samotne są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu, otyłości czy choroby Alzheimera. Nie mówiąc o tym, że negatywnie wpływa także na zdrowie psychiczne. Osoby samotne są podatne na wyższy poziom stresu, depresję czy lęki. Badania wykazują również, że osoby samotne częściej sięgają po używki i spożywają niezdrowe potrawy.


Co może zrobić pracodawca by poprawić samopoczucie pracowników w miejscu pracy i sprawić by nie czuli się samotni?


Zorganizuj przyjęcie firmowe.


Nie mam na myśli tutaj wyjścia do pubu po pracy. Puby czy restauracje są to miejsca, gdzie spotykają się grupki osób, które się już znają i do których bardzo ciężko się dostać outsiderom. Aby uniknąć poczucia wykluczenia z grupy, zaplanuj wydarzenie, które zachęca do interakcji wszystkie osoby w miejscu pracy. Mogą to być na przykład sesje yogi w biurze, czy comiesięczne ‘Office Quiz’, gdzie grupy są ustalane z góry przez organizatorów. Jeśli Twoje biuro ma wystarczająco dużą kuchnię, może warto zainwestować w stół do ping-ponga i zorganizować turniej, gdzie finał będzie okazją do wspólnego kibicowania. Jeśli prowadzisz małą firmę, może warto pomyśleć o inicjatywach sportowych, bądź zachęcaniu do spacerów w parach w czasie lunchu. Kiedyś regularnie chodziłam wraz z kolegami i koleżankami z pracy by grać w badmingtona na kortach lokalnej siłowni. Sami organizowaliśmy opłaty za wstęp i sprzęt, a wspólnymi siłami zebraliśmy pokaźną grupę członków.


Spotkania intergracyjne nie zawsze muszą odbywać się przy alkoholu. Ciekawą alternatywą jest uprawianie razem sportu.

Stwórz przestrzeń w miejscu pracy, które zachęca do interakcji między pracownikami.


Warto zastanowić się nad tym jak zaprojektowane jest biuro. Czy jest podzielone ściankami, które utrudniają interkację i zniechęcają pracowników do jakiejkolwiek rozmowy? Jeśli to możliwe, stwórz dużą otwartą przestrzeń, w której wszyscy będą mogli się widzieć zza biurka. W ten sposób pracownicy będą mogli nawiązać przyjaźnie. Muszę przyznać, że sama uwielbiam kiedy jest dużo przestrzeni w miejscu pracy, bo wyzwala to kreatywność pracowników. W jednej z firm w której pracowałam, czasami zdarzało się, że rzucaliśmy sobie nawzajem miękką piłeczkę. Gra nie trwała więcej niż 15 minut (i raczej odbywała się od czasu do czasu), ale potrafiła wszystkich rozluźnić i rozbawić, i zdecydowanie pomogła zbudować nasze relacje. Z pewnością gra nie miałaby szansy bytu gdyby nasze stanowiska pracy byłyby przedzielone ściankami.


Stwórz możliwości interakcji dla nowych członków zespołu.


Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak przerażające może być wchodzenie do grupy gdzie nie zna się nikogo. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie inicjatyw dla budowania zespołu, np. szkolenia, spotkania towarzyskie itp. Podczas szkoleń na samym początku możesz wprowadzić Ice Breaker, gdzie każdy musi powiedzieć np. coś ciekawego o sobie. Takie historie stworzą szansę do rozmowy na poruszone podczas szkolenia tematy przy najbliższej sposobności.


Rozmowa twarzą w twarz zamiast używania komunikatorów.


Każdy z nas wie, że korzystając z wszelkiej maści komunikatorów możemy spędzić cały dzień nie odzywając się do nikogo ani słowem. Tam gdzie to możliwe, unikaj z korzystania z messengerów i postaraj się porozmawiać z pracownikami twarzą w twarz, albo chociaż przez telefon czy przez video rozmowę na Skypie. Widzenie czy słyszenie siebie nawzajem poprawia nastrój i zmniejsza poczucie odizolowania.


Wzajemna pomoc.


Zachęcaj pracowników to pomagania sobie nawzajem w wykonywaniu konkretnych ról. Może to obejmować pomoc w organizowaniu spotkań towarzyskich, bądź zastąpienie na recepcji gdy koleżanka idzie na lunch. Taki firmowy wolontariat pomaga nawiązać nowe znajomości i rozwinięcie niektórych umiejętności interpersonalnych.

Dobra atmosfera w pracy to większa wydajność pracowników.

Kultura firmy.


Czy w Twojej firmie nikt nie mówi sobie ‘dzień dobry’? A jak już powie to wszyscy się patrzą na tą osobę jak na ufoludka? Jeśli w Twoim biurze jest tak cicho jak makiem zasiał, może warto to zmienić? Samo przywitanie się z rana ze wszystkimi pracownikami każdego dnia, spowoduje, że inni też zaczną tak robić i atmosfera diametralnie się zmieni w krótkim czasie.


Mam nadzieję, że powyższe wskazówki się Wam przydadzą i życzę samych dobrych emocji i przyjaźni w miejscu pracy.


Mrs HR London info@mrshrlondon.com____________________________________________________________________________________________________

Źródła:

1. https://www.totaljobs.com/insidejob/how-to-combat-the-rise-of-workplace-loneliness/ 2. https://www.telegraph.co.uk/education-and-careers/0/rising-epidemic-workplace-loneliness-have-no-office-friends/ 3.The Relationship between Teachers' Job Satisfaction and Loneliness at the Workplace Tabancali, Erkan. Eurasian Journal of Educational Research, n66 p263-280 2016 4. https://neweconomics.org/2017/02/cost-loneliness-uk-employers 5. Holt-Lunstad J, TB, Layton JB. 2010. Social relationships and mortality risk: a meta-analytic review. 6. Holwerda, T. J. Deeg, D., Beekman, A. van Tilburg, T.G., Stek, M.L., Jonker, C., and Schoevers, R. 2012. Research paper: Feelings of loneliness, but not social isolation, predict dementia onset: results from the Amsterdam Study of the Elderly (AMSTEL) Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry 7. Cacioppo JT, Hughes ME, Waite LJ, Hawkley LC, Thisted RA. 2006. Loneliness as a specific risk factor for depressive symptoms: cross-sectional and longitudinal analyses. Psychology and Aging 21 (1) pp. 140-5 8. https://www.verywellmind.com/loneliness-causes-effects-and-treatments-2795749
5 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie