Szukaj
  • Mrs HR London

Kobiety vs mężczyźni i szanse na awans dla świeżo upieczonych rodziców.

Według ostatniego raportu rządowego, kobiety i mężczyźni są znacząco innaczej traktowani w kwestii rozwoju kariery. Mianowicie, kobiety po urodzeniu dziecka mają mniejsze szanse na awans niż mężczyźni. Według badań przeprowadzonych przez naukowców uniwersytetu w Bristolu i Essex dla Government Equalities Office, kobiety posiadające dzieci i obowiązki związane z opieką nad nimi, często czuły, że ‘utknęły w miejscu’ i miały mniejsze szanse na rozwój kariery podczas gdy posiadanie dzieci miało niewielki wpływ na karierę ojców.

Według raportu angielskich uniwerstytetów kobiety mają mniejsze szanse na awans po urodzeniu dziecka.

Według informacji z raportu, zaledwie 28% kobiet było zatrudnionych na pełen etat lub samozatrudnionych w trzy lata po porodzie, w porównaniu do 90% nowych ojców. Ponadto, podczas gdy 26% mężczyzn awansowało lub przeniosło się do lepiej płatnej pracy w ciągu pierwszych pięciu lat od zostania rodzicem, procent ten wynosił tylko 13% dla kobiet.


Powyższy raport jest częścią programu badań rządowych w kwestii równości płci w miejscu pracy oraz częścią serii naukowych publikacji na temat polityki pracy przyjaznej rodzinie i rozwoju kariery kobiet. Raport zlecony w 2018 roku miał na celu zbadanie wyzwań z jakimi mierzą się rodzice po urodzeniu się dziecka, jakie bariery w miejscu pracy doświadczają, co pomaga rodzicom pokonać te bariery oraz co motywuje pracodawców do wprowadzenia mechanizmów przyjaznych rodzinie. Specjaliści są zdania, że przegląd praktyk w miejscu pracy jest ważną częścią likwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (Gender Pay Gap) oraz szansą dla profesjonalnego rozwoju kobiet. W większości zakładów pracy decyzje o podwyżkach czy o awansie są podejmowane przy użyciu procesów, które nadal niekorzystnie wpływają na kobiety. Takie procesy to między innymi, awans poprzez użycie pośrednictwa sieci networkingowej, awans osób, które przejawiają cechy podobne do osoby decydującej czy nawet ogólny brak jasnych standardów procesu podwyżek czy awansów.


Raport sugeruje by pracodawcy skoncetrowali się na wprowadzeniu długoterminowego wsparcia dla pracujących rodziców, tak aby mieli równe szanse na rozwój kariery oraz szansę na wywiązanie się z obowiązków opiekuńczych. Raport wskazuje także, by pracujący ojcowie otrzymali większe wsparcie w otrzymywaniu bardziej elastycznych godzin pracy, by mogli podzielić obowiązki rodzicielskie z partnerką. Rekomendacje te idą w parze z niedawno opublikowanm badaniem przez Working Dads and Working Mums. Mianowicie ojcowie doświadczają podobnego problemu z otrzymaniem zgody na elastyczne godziny pracy jak pracujące mamy. Dwóch na pięciu pracujących ojców, którzy złożyli wniosek o elastyczne godziny pracy otrzymało odmowę od pracodawcy. Ponadto, jeden na pięciu pracujących ojców powiedział, że czuł się dyskryminowany przez swoich managerów i współpracowników w tej sprawie, a jedna czwarta badanych uważała, że ich manager nie rozumiał presji związanej z balansowaniem obowiązków w pracy i w życiu rodzinnym. Ankietowanych było blisko 3,000 osób.

Ojcowie w UK doświadczają trudności z otrzymaniem elastycznych godzin pracy by móc zająć się dziećmi.

Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy?


Elastyczne godziny pracy są tak samo ważne dla obojga rodziców. By pracująca mama mogła rozwijać się zawodowo, pracujący tata może chcieć jej w tym pomóc i podzielić się obowiązkami opieki nad dziećmi, np. odprowadzanie do szkoły czy na zajęcia pozalekcyjne, zajęcie się dzieckiem gdy jest chore itp. Biorąc pod uwagę rządową debatę, by wszystkie stanowiska pracy miały elastyczne godziny pracy od momentu złożenia oferty pracy, warto rozważyć jak wesprzeć swoich pracowników w balansowaniu życia prywatnego z pracą.


Wiele osób, które wzięły udział w obydwu badaniach, jest zdania, że zmieniłyby pracę gdyby ich przyszły pracodawca oferował bardziej elastyczny grafik niż obecna firma. Coraz większa liczba pracujących rodziców skrupulatnie sprawdza co oferuje firma w kwestii polityk pro-rodzinnych już w momencie składania aplikacji o pracę. Pracodawcy, którzy chcą przyciągnąć najlepsze talenty na rynku, powinni rozważyć ofertę elastycznych godzin pracy. Oczywiście, jeśli model biznesowy który u nich działa, pozwala by to zrobić.

5 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie