Szukaj
  • Mrs HR London

Kiedy powinieneś informować pracodawcę o wyrokach sądowych?

Niedawno, na łamach Mrs HR London publikowałam informacje o zaproponowanych zmianach w regulacjach dotyczących informowania pracodawców o wyrokach sądowych. Dopóki nie skończy się okres konsultacji, a proponowane zmiany nie zostaną zatwierdzone przez brytyjski rząd, obowiązują pewne zasady kiedy i w jakiej sytuacji pracownik nie musi informować swojego zakładu pracy o przestępstwach czy wykroczeniach, gdyż przeszedł tzw. rehabilitation period.


Ex-offenders nie zawsze muszą informować pracodawców o odbytych wyrokach.

Na chwilę obecną, rehabilitation period, zależy od tego jak długo pracownik przebywał w więzieniu, zakładzie karnym dla młodocianych przestępców, bądź jakie inne wyroki otrzymał typu grzywna, prace społeczne itp, czy pouczenia/ upomnienia/ (cautions). Po tym czasie, pracownik „odbył wyrok” (conviction is spent), przewinienie się zatarło i oznacza to, że pracownik nie musi nikogo o tym informować.


Natomiast, jeśli rehabilitation period nie został zakończony, a tym samym wyrok nie został zatarty, pracownik będzie musiał poinformować pracodawcę o przestępstwie, jeśli ten go o to poprosi.


Jak długo trwają rehabilitation period w Anglii i Walii? Po jakim czasie przestępstwa się zacierają?


Jeśli miałeś 18+ lat, kiedy zostałeś skazany to obowiązują Cię poniższe rehabiliation periods:


Rehabiliation periods dla osób, które odbyły kary pozbawienia wolności w UK.

Inne kary:


Rehabilitation periods dla osób, które odbyły inne kary niż pozbawienie wolności i miały więcej niż 18 lat.

Jeśli miałeś mniej niż 18 lat kiedy zostałeś skazany to obowiązują Cię poniższe rehabiliation periods:


Rehabiliation periods dla osób, które odbyły wyroki poniżej 18 roku życia, w UK.

Inne kary:

Rehabiliation period dla osób, które odbyły inne kary niż pozbawienie wolności i miały wtedy mniej niż 18 lat.

WAŻNE! W Szkocji i Irlandii Północnej obowiązują inne rehabilitation periods.


WAŻNE! Pouczenia bezwarunkowe są zatarte natychmiastowo, natomiast pouczenia waunkowe zostają zatarte po 3 miesiącach.


Kiedy pracodawcy muszą zostać poinformowani o Twoim wyroku?


Nie masz obowiązku informowania pracodawcy o przestępstwie, jeśli zostało ono zatarte. Natomiast musisz poinformować pracodawcę o karze pozbawienia wolności, jeśli przebywałeś w więzieniu lub zakładzie karnym dla młodocianych przestępców więcej niż 4 lata. Warto wiedzieć, że takie wyroki nigdy się nie zacierają.


Ponadto, niektóre prace, takie jak ślusarz, prawnik, bankier czy nauczyciel wymagają tzw. DBS background checks (kiedyś nazywane CRB checks), i Twój pracodawca powinien powiedzieć Ci, czy jest zobowiązany przez regulacje prawne dotyczące powyższych zawodów by taką werfikację zrobić. DBS background checks mają dwie formy, standard (podstawowy) i enhanced (zaawansowany), i zależnie jaki zawód będziesz wykonywać, odpowiedni DBS background check zostanie przeprowadzony by zweryfikować Twoją osobę. Jeśli Twoje przestępstwo lub wykroczenie będzie wpływać na Twoją zdolność do wykonywania zawodu, pracodawca może wycofać ofertę pracy i jest to w pełni dopuszczalne w świetle prawa pracy w UK.


Odmawianie komuś pracy z powodu zatartych przestępstw lub wykroczeń jest nie zgodne z prawem. Jednak wyjątkiem od tej reguły jest, zgodnie z powyższym, kiedy DBS background check pokazuje, że osoba nie jest odpowiednia do wykonywania zawodu, np. osoba skazana za pedofilię nie może pracować z dziećmi, lub osoba, która popełniła przestępstwo skarbowe nie powinna pracować w banku.


Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej w temacie ex-offenders bądź Twój pracodawca wycofał Twoją ofertę pracy z powodu kary, którą odbyłeś ale się zatarła, odezwij się do Mrs HR London na info@mrshrlondon.com bądź przez formularz kontaktowy w zakładce Kontakt. Chętnie pomogę Ci w tej kłopotliwej sytuacji.


#exoffenders #employmentlaw #uk #rehabilitationperiods #humanresources

27 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie