Szukaj
  • Mrs HR London

Przyjmowanie stażystów w firmie – Poradnik dla pracodawców część 1/2Jesteś pracodawcą i rozważasz zatrudnienie stażystów (Interns czy Graduates) by pomogli trochę w biurze? Potrzebujesz więcej informacji jak się do tego zabrać? Przedstawiamy Ci pierwszą część poradnika dla pracodawców, gdzie dowiesz się o wszystkich kluczowych sprawach, które powinno się wziąć pod uwagę przy przyjmowaniu stażystów w firmie. Zapraszam do lektury.


Rozważasz czy zatrudnić stażystów w firmie? Sprawdź najważniejsze informacje, które przydadzą Ci się w przyjmowaniu stażystów w firmie.

Internships czy Graduate Schemes (staże) zyskały ostatnio wiele rozgłosu, niestety także tego negatywnego. W Wielkiej Brytanii odbyło się wiele debat publicznych na temat wykorzystywania studentów przez pracodawców jako bezpłatną siłę roboczą i alternatywę dla zatrudnienia pracownika na umowę o pracę. Mowa była także o wielegodzinnej pracy bez pokrycia kosztów wyżywienia i podróży. Problem nadużywania determinacji młodych ludzi do zdobycia doświadczenia jest zmorą w przedsiębiorstwach każdej wielkości, a granice między bezpłatną praktyką studencką a płatnym stażem są więcej niż niejasne. Po tym jak wiadomości obiegły infomacje o wielu firmach rekrutujących na niskiej jakości, bezpłatne praktyki, rząd brytyjski planuje wprowadzenie ustawy chroniącej stażystów. Prawdopodobnie, Unpaid Work Experience (Prohibition) Bill zostanie zatwierdzony szybciej niż nam się wydaje.


Niemniej, dobrze zaplanowany Internship w Twojej firmie może być sytuacją, gdzie wygrywają wszyscy. Przedsiębiorstwo otrzymuje dodatkową parę rąk aby zaspokoić krótkoterminowe potrzeby na przykład administracyjne, lub podjąć konkretny projekt, który wciąż jest odkładany na drugi plan, gdyż nikt inny nie ma czasu aby go wykonać w standardowych godzinach 9-5.


Ponadto, Internship to świetny sposób dla SME na zdobycie nowych pomysłów, uzyskanie świeżej perspektywy i nabycie umiejętności, których obecni pracownicy mogą nie posiadać, na przykład wiedzy o tym, jak wykorzystać niektóre z najnowszych technologii. Tak, mówimy tu także o nieustanie rozwijających się social media. Staże mogą również pomóc pracodawcom zidentyfikować przyszłe potencjalne talenty, które mogą pomóc w rozwoju firmy i ostatecznie podjąć stałą pracę po skończeniu studiów.


Co dostają w zamian studenci? Przede wszystkim solidne doświadczenie zawodowe, nawiązanie cennych kontaków w swojej dziedzinie, oraz możliwość rozwijania kluczowych umiejętności, takich jak świadomość handlowa, komunikacja i obsługa klienta.


Jak długi powinnien być Internship?

Zazwyczaj Internship trwa od 3 do 12 miesięcy, w zależności od sytuacji danej osoby i firmy. Graduate Scheme dla świeżo upieczonych absolwentów trwa od roku do dwóch.


Kiedy ogłaszać Internship czy Graduate Scheme?

Staże są bardzo popularne wśród młodzieży i studentów. Niektóre firmy ogłaszają nabór na praktyki na lato, już na wczesną jesień rok wcześniej. Wszystko po to, by złapać najlepszych kandydatów.


Jeśli oferujesz 3 czy 12 miesięczne praktyki, które zaczynają się w czerwcu czy lipcu, najlepiej rozpocząć rekrutacje około stycznia, lutego.


Jeśli są to 1-2 tygodniowe bezpłatne praktyki podczas Half Term warto je ogłosić 2-3 miesiące wcześniej.


Jeśli rozważasz oferowanie Graduate Scheme rozpoczynające się we wrześniu, warto rozpocząć recruitment najpóźniej wczesną wiosną.Kiedy powinnien odbywać się Internship czy Graduate Scheme?

Najlepiej wtedy, kiedy studenci mają więcej czasu wolnego: podczas wakacji szkolnych, przerwy wiosennej czy letniej („Spring Half Term” czy „Summer Half Term”).


Graduate Scheme powinien rozpocząć się we wrześniu i jeśli jest jednoroczny powinien trwać do września kolejnego roku.


Warto rozważyć jaki staż chce oferować firma i kiedy powinien on się rozpocząć.

Jak znaleźć stażystę?

W taki sam sposób w jaki rekrutowałbyś innych pracowników- najlepiej poprzez umieszczenie reklamy na popularnych portalach pracy (job site) typu Indeed, gdzie nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Oczywiście jesli nie zależy Ci, żeby praktykant mówił wyłącznie po polsku. Popularne jest też ogłaszanie się na grupach na Facebooku, Instragramie czy LinkedIn.


Warto też jest pomyśleć o zamieszczeniu ogłoszenia na stronach internetowych szkół średnich (college) czy uniwersytetów w pobliżu Twojej firmy. Instytucje te mają przeważnie swoje wewnętrzne strony rekrutacyjne (internal recruitment site) na których są wyświetlone oferty od okolicznych pracodawców. To właśnie tam najchętniej i najczęściej zerkają zainteresowane osoby, gdyż firmy które zamieszczają tam ogłoszenia są weryfikowane wcześniej przez szkoły. Wiele uniwersytetów podejmuje działania by zwiększyć szanse młodych ludzi na znalezienie pierwszej pracy i w związku z tym oferuje dopłaty małym i średnim firmom na praktyki studenckie. Szkoły pokrywają część wynagrodzenia dla Interns czy Graduates i w ten sposób zachecają pracodawców do wzięcia udziału w inicjatywie. Warto sprawdzić czy Twoja firma również kwalifikuje się do tego przedsięwzięcia. Plusem współpracy z collegami i uniwersytetami jest to, że niektóre z nich płacą stażystom ze swojego Payrollu oraz zapewniają umowę o pracę ze swojej strony. Twoja firma musi tylko podpisać wymagane dokumenty z uniwersytetem.


Ponadto istnieje też ogólnobrytyjska strona matchmakingowa, która pozwala znaleźć właściwą osobę na staż. Działa ona w podobny sposób jak portale pracy, ale jest stroną stworzoną z inicjatywy rządu brytyjskiego. Należy się zarejestrować na stronie, wypełnić formulasz ze szczegółami wakatu, opisie pozycji, wytycznych co do kandydata którego szuka firma oraz informacji czy staż jest płatny czy nie.


Warto zamieścić ogłoszenie w wielu miejscach, gdyż nie wszyscy potencjalni kandydaci mają kontakt bądź dostęp do informacji na temat Twojej firmy i najzwyczajniej w świecie, nie będą wiedzieć, że oferujesz praktyki.Ogłoszenie o rekrutacji do swojej firmy możesz opublikować na wewnętrznych stronach college'u albo uniwersytetu.

Czy powinieneś przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli oferujesz wynagrodzenie i odpowiednio reklamujesz praktyki w swojej firmie, masz pełne prawo do bycia wybrednym. Rozmowa kwalifikacyjna (Interview) jest nie tylko świetnym narzędziem by sprawdzić, który kandydat jest najlepszym na oferowany Internship czy Graduate Scheme. Jest to też szansa dla studentów by nabyć potrzebne później doświadczenie. Sugerujemy, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej ze studentami unikać zadawania trudnych pytań bądź zadań, gdyż może to podważyć wartość i wiarygodność oferowanych przez Ciebie praktyk.


W rekrutacji stażystów najważniejszy jest potencjał nie doświadczenie. Niektórzy praktykanci mogą zaoferować bagaż doświadczenia, które nabyli podczas bezpłatnych praktyk. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić ze względu na różne sytuacje finansowe. Przeglądając CV, nie odrzucaj osób, które pracowały w sklepach czy kawiarniach. Mimo, że ich doświadczenie (experience) może nie mieć nic wspólnego z Twoją firmą, prawdopodobnie tacy kandydanci mają wiele innych umiejętności, które mogą wykorzystać w innym miejscu pracy, na przykład: rozmowa z klientem, systematyczność, punktualność, obowiązkowość.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Internship czy Graduate Scheme, już za tydzień opublikujemy dalsze informacje. Stay tuned!


#employerbranding #internship #graduatescheme #sme #smeinuk #business #biznes #bizneswuk #firmawuk

24 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie