Szukaj
  • Mrs HR London

Ex-offenders nie będą musieli informować pracodawców o swoich wyrokach.


W proponowanej ustawie jest przewidziane, że ex-offenders (byli przestępcy), którzy odbyli wyrok dłuższy niż cztery lata i przeszli przez tzw. rehabililitation period bez ponownego popełnienia przestępstwa, nie będą zobowiązani informować o tym swoich pracodawców.


Nowe przepisy skróciłyby również okres, w którym ex-offenders musieliby ujawnić krótsze wyroki oraz prace społeczne (community sentences). Sekretarz Stanu ds. Sprawiedliwości, Pan David Gauke, jest zdania, że zmiany pomogą usunąć piętno przekonań na temat ex-offenders. Pan Gauke chciałby by wprowadzone reformy pomogły przełamać bariery, z którymi borykają się ex-offenders podczas powrotu do życia w społeczeństwie.


Po pewnym czasie (znanym jako rehabilitation period) pracownicy nie muszą informować potencjalnych pracodawców o większości przestępstw popełnionych w przeszłości.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedzialność, ułożony i zaplanowany dzień oraz wsparcie zapewniane prez regularną pracę są niezbędnym elementem skutecznej rehabilitacji i intergracji społecznej ex-offenders. Obniża to liczbę popełnianych przestępstw a także koszty społeczne przestępczości.


Proponowane zmiany doprowadziłyby również do zniesienia wymogu zobowiązującego niektórych ex-offenders to ujawniania przestępstwa popełnionego w dzieciństwie. Obecnie, gdy sprawca zostaje skazany na więcej niż cztery lata więzienia, musi ujawnić te informacje swojemu pracodawcy, nawet jeśli odbył karę jako dziecko czy nastolatek. Ponadto, informacje o osobie, która posiada jedno lub więcej przęstepstw w swojej kartotece są automatycznie przekazywane pracodawcom, gdy ex-offender ubiega się o pracę. I nie ma tutaj znaczenia, jak długo czasu minęło od popełnionego czynu.


Kilka miesięcy temu rząd brytyjski ogłosił, że zajmie się złagodzeniem przepisów dotyczących ujawniania wyroków sądowych pracodawcom. Decyzja ta była spowodowana orzeczeniem Supreme Court (Sądu Najwyższego), że raporty Disclosure and Barring Service (DBS) miały destrukcyjny wpływ na życie i karierę ex-offenders. Jeśli młody człowiek popełnił wykroczenie w wieku 11 czy 12 lat i ukradł przedmiot ze sklepu spożywczego bądź prowadził nielegalnie auto, zapis z tego wykroczenia pozostaje w kartotece przez lata i utrudnia znalezienie pracy kiedy ta osoba jest już dorosłym człowiekiem.


W niektórych pracach większość wyroków nie będziała miała znaczenia przy wykonywaniu zawodu.

Niemniej, zmiany nie miałyby zastosowania w przypadku newralgicznych stanowisk pracy, takich jak praca z dziećmi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi i z pewnością na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem narodowym. Zmiany nie będą obejmować sex offenders bądź osoby skazane za przemoc bądź terroryzm.


Co powinni robić pracodawcy, gdy okazuje się, że idealny kandydat na dane stanowisko pracy miał wyrok?


Przede wszystkim, pracodawcy powinni brać pod uwagę rodzaj przestępstwa, a nie sam fakt istnienia rejestru karnego. Informacja o tym, że pracownik popełnił przestępstwo w przeszłości powinna być brana pod uwagę tak samo jak przydatność kandydata do pracy- wnikliwie i rozsądnie. Warto również sprawdzać referencje, ale też mieć na uwadze, że nie które wykroczenia warto omówić z przyszłym pracownikiem i sprawdzić jak poważne były i czy będą mieć wpływ na wykonywany zawód. Prawodopodobnie bójka, w której wzięła udział wówczas młoda osoba, nauczyła ją o konsekwencjach niespołecznego zachowania i nie koniecznie skreśla ją z listy potencjalnych pracowników. Ponado, w obliczu Brexitu i chaotycznego rynku pracy z lukami w konkretnych skillach, przyjmowanie do pracy ex-offenders jest jak najbardziej w interesie pracodawców.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestii rekrutacji ex-offenders czy sprawdzania referencji, odezwij się do Mrs HR London na info@mrshrlondon Chętnie podpowiem Ci zrobić.


#exoffender #recruitment #business

15 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie