Szukaj
  • Mrs HR London

Etyczny weganizm chroniony przez prawo w UK

Aktualizacja: 29 sty 2020

Na początku tego roku, świat obiegły doniesienia prasowe wyrażające zdziwienie orzeczeniem Trybunału Pracy w Norwich, mówiące o tym, że etyczny weganizm jest „filozoficznym przekonaniem” i w związku z tym jest chroniony przez angielskie prawo pracy. Zdaniem Trybunału, „etyczni weganie” powinni mieć prawo do podobnej ochrony prawnej w miejscach pracy co wyznawcy religii w ramach wytycznych the Equality Act 2010.

Etyczny weganizm jako cecha chroniona przez the Equality Act 2010.

Pisemne przyczyny sprawy Casamitjana Costa v The League Against Cruel Sports (LACS) są już dostępne, dlatego Mrs HR London śpieszy by przybliżyć zainteresowanym o co w tej sprawie tak naprawdę chodzi.


W ramach przypomnienia sprawy, po krótce: Pan Casamitjana, etyczny weganin od 2000 roku, pracował w The League Against Cruel Sports, miał dopuścić się rażących przewinień w miejscu pracy, dlatego pracodawca podjął decyzję o jego zwolnieniu. Kiedy Pan Costa złożył wniosek do Trybunału Pracy, jako powód bezprawnego zwolnienia podał dyskryminację ze względu na jego filozofię wegańskę. Otóż, Pan Casamitjana jeszcze w czasie trwającego zatrudnienia, skrytykował działania pracodawcy związane z inwestycjami funduszów emerytalnych LACS w firmy zajmujące się testowaniem produktów na zwierzętach. Na marginesie, warto dodać, że rząd brytyjski wymaga od przedsiębiorstw by przyczyniły się do walki ze zmianami klimatycznymi i inwestowały fundusze emerytalne w firmy, które są "zielone" bądź mają przyjazny wpływ na środowisko.

Warunki jakie musi spełniać przekonanie filozoficzne by być uznane przez the Equality Act 2010.

Dowody w sprawie pokazują, że Pan Casamitjana nie jest jedynie dietetycznym weganinem, ale przyjmuje styl życia, który może być uważany w społeczeństwie za niezwykły:


- Etyczny weganizm dyktuje jakie produkty konsumuje;

- Pan Casamitjana jest 100% weganinem, i unika produktów żywieniowych jeśli nie zna ich pochodzenia bądź składu;

- Pan Casamitjana nie je mięsa, ryb czy owoców morza;

- Nie konsumuje też produktów, które mają składniki pochodzenia zwierzęcego;

- Nie pozwala by jego goście przynosili do jego domu nie-wegańskie produkty;

-Jeśli zostaje na noc w hotelach bądź jest gościem na różnego typu eventach, zawsze kontaktuje się z organizatorem i za wczasu informuje o tym, że jest weganem.

- Jeśli podróżuje, zawsze ma ze sobą suplementy diety;

- Nigdy nie spożywa produktów, podczas których produkcji mogły zostać skrzywdzone zwierzęta. Dlatego też nie spożywa np. fig, gdyż nigdy nie ma pewności czy w środku owocu nie ma małych os;

- Nie nosi ciuchów, butów, czapek czy innych akcesorii, które są pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, nie trzyma tych produktów w domu. W przeszłości kontaktował się z różnymi sklepami by dowiedzieć się, czy sprzedają np. wegańskie garnitury;

- Zawsze upewnia się, że firmy w które inwestuje, nie mają nic wspólnego z krzywdzeniem zwierząt;

- Nie odwiedza zoo, cyrków, nie ogląda wyścigów i walk zwierząt oraz żadnych innych spektakli z żywymi zwierzętami;

- Zawsze pracował tylko w sektorze ochrony zwierząt;

- Odkąd został weganem, nie ma żadnego zwierzaka pupila w swoim domu;

- Nigdy nie siada na meblach ze skóry ani nie dotyka skórzanych pasków czy uchwytów;

- Bierze udział w marszach, demonstracjach i protestach wspierających zwierzęta;

- Nie chodzi na spotkania czy eventy, które nie są wegańskie;

- Nie umawia się na randki z osobami, które nie są weganami;

- Kiedy płaci za zakupy, płaci albo kartą albo monetami, ale nigdy bankotami, gdyż do ich produkcji były używane produkty pochodzenia zwierzęcego;

- Goli się tylko przy użyciu elektrycznej golarki, do której ładowania używa energii z Ecotricity, dostawcy certyfikowanego przez Vegan Society, który produkuje prąd bez użycia biopaliw z przemysłu rolnego.


Wedle przedstawionych wszystkich dowodów, sędzia Trybunału Pracy uznał, że etyczny weganizm może być przekonaniem filozoficznym, a zatem cechą chronioną. Niemniej, mimo że, powyższa sprawa nie stanowi wiążącego precedensu prawnego, będzie miała ona poważne i dalekosiężne skutki. Niedawna badania przeprowadzone przez Crossland Employment Solicitors pokazują, że około 45% badanych czuje, że są dyskryminowani, a 31% nawet nękani czy źle traktowani ze względu na to, że są wegana. Aż 71% badanych powiedziało, że dostało instrukcje od swoich przełożonych by nie rozmawiać o swoim stylu życia z kolegami z pracy czy klientami. Ponadto, przekonanie, że ocieplenie klimatu jest sprawą działalności ludzi zostało już wcześniej podciągnięte pod the Equality Act 2010.


Weganizm jako cecha chroniona w UK

Aby uniknąć potencjalnych problemów w miejscu pracy, pracodawcy powinnić upewnić się, że robią wszystko by uniknąć bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji wegan. Jednym z najprostszych środków jest dodanie wegan do listy w formularzach monitorowania równości w miejscu pracy. W ten sposób weganie będą mieli możliwość uczestniczenia w gromadzeniu danych demograficznych na ten temat. Dobrym rozwiązaniem jest także przypomnienie pracownikom o właściwej komuniacji i unikaniu sytuacji, gdzie współpracownicy mogli by się czuć segregowani bądź wytykani.


Jeśli posiadasz wątpliwości co do statusu wegan czy innych mniejszości w Twoim miejscu pracy i chciałabyś obrać właściwą drogę by to usystematyzować, odezwij się do Mrs HR London na info@mrshrlondon.com. Chętnie Ci pomogę.


#weganizm #weganie #etyczniweganie #wielkabrytania


13 wyświetlenia0 komentarz