Szukaj
  • Mrs HR London

Czym są polityki kadrowe w firmie? Czy są potrzebne?

Polityka kadrowa (personalna) – jest jednym z elementów strategii firmy, na którą składają się zwyczaje i procedury dotyczące postępowania z pracownikiem. Powinna ona zapewniać zaspokojenie potrzeb, ambicji i aspiracji zawodowych jednocześnie realizując cele i zadania przedsiębiorstwa. Wiemy czym jest więc polityka HR, ale dlaczego warto ją (bądź ich kilka) wprowadzić w firmie?W obecnej sytuacji na rynku pracy, szalenie ważne dla firm jest promowanie kultury zaufania, uczciwości i intergracji. Są to kwestie na które zwracają uwagę pracownicy. Nie od dziś wiadomo, że firmy ukierunkowane na dobro pracowników przyciągają do siebie tych najlepszych, najbardziej pracowitych i lojalnych. Często to nie płaca jest największą motywacją by pracować w danym miejscu, ale właśnie kultura firmy.


Polityki HR wspierają działania na rzecz budowania kultury firmy, określając obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika. Polityki HR mogą mieć wpływ na motywację Twojej załogi, reputację organizacji, oraz zdolność przyciągania oraz utrzymania talentu w firmie. Wprowadzenie konkretnych zasad w miejscu pracy wspiera porządane postawy i zachowania pracowników niezbędne do osiągnięcia zrównoważonych wyników oraz tworząc wzajemne korzyści dla pracowników i dla firmy. Jako przykład można podać coroczne premie dla pracowników -jeśli jasno przedstawisz zasady na jakich są przydzielane oraz co pracownik powinien zrobić by ją otrzymać, zmotywujesz pracowników do osiągania ustalonych targetów oraz unikniesz późniejszych nieporozumień.


Polityka HR pozwoli również przyspieszyć proces podejmowania decyzji w wielu kwestiach, np. przy przyznawaniu urlopu chorobowego czy wypoczynkowego. Ponadto, poprzez dokładne odzwierciedlanie obowiązujących przepisów prawnych i podając konkretne wskazówki jak się zachować w danej sytuacji, pomogą Ci uchronić się przed roszczeniami w trybunale pracy. Poprawnie stworzone polityki HR wyznaczają właściwy tor rozwiązywania konfliktów i zapewniają transparentność podejmowanych decyzji. Twoi pracownicy wiedząc, że sprawiedliwie i rozważnie rozwiązujesz konkretne sprawy będą mieć do Ciebie większe zaufanie. A zaufanie jest niezwykle ważne w budowaniu relacji z pracownikami. Ponadto, małe i średnie firmy powinny zwrócić uwagę na wprowadzenie polityk w swoich miejscach pracy, głównie ze względu na długoterminowe korzyści jakie przyniosą. Opracowanie bardziej formalnego i spójnego podejścia do wielu spraw, zaspokoi potrzeby firmy w miarę rozwoju. Posiadanie konkretnych polityk sprawi, że nie będziesz się główkować jak podejść do konkretnej sprawy, gdyż wprowadzone polityki dadzą ci konkretne rozwiązania od ręki.


Niektóre polityki i procedury HR są szczególnie potrzebne do spełniania niektórych wymogów prawnych. Na przykład polityka Health and Safety jest wymagana od każdej firmy, która zatrudnia więcej niż 5 pracowników.


Kiedy potrzebne jest wprowadzenie polityk HR?


Najlepszy moment to ten, kiedy zaczniesz zatrudniać pracowników. Jeśli na chwilę obecną posiadasz jednego czy dwóch, może niekoniecznie polityki HR Ci sie przydadzą, bo nie doświadczasz żadnych problemów z pracownikami, bądź są one bardzo rzadkie. Niemniej, jeśli Twoja firma zaczyna rosnąć w siłę i potrzebujesz większej ilości pracowników to wprowadzenie polityk HR jest po prostu konieczne by zapewnić spójność działań i decyzji wobec Twojej załogi.

Warto wiedzieć, że nie musisz zatrudniać specjalisty HR na stałe, żeby opracować zbiór zasad, które powinny panować w Twojej firmie. Wsparcie konsultanta ad hoc jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które liczą się ze swoim budżetem.


Jakie polityki warto wprowadzić w małej firmie?


Podstawowymi politykami HR, które warto wprowadzić w firmie to takie, które omawiają zasady:

- urlopu chorobowego

- urlopu wypoczynkowego

- urlopu rodzicielskiego

- procesu dyscyplinarnego

- procesu zażaleniowego

- bezpieczeństwa i higieny pracy

- rozwiązania stosunku pracy


Stworzenie polityk HR w fimie jest bardzo ważne. Drugą najważniejszą rzeczą jest zakomunikowanie ich pracownikom i managerom i upewnienie się, że je znają i przestrzegają. Warto też jest dołączyć je do oferty i umowy o pracę nowym rekrutom.


Jeśli potrzebujesz porady w kwestii polityk HR i chciałbyś je wprowadzić u siebie w firmie, skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy, bądź wyślij maila na info@mrshrlondon.com Chętnie Ci pomogę w stworzeniu polityk, które pozwolą Ci lepiej utylizować talent w Twojej firmie.

151 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie