Szukaj
  • Mrs HR London

Czy pracownice przechodzące przez proces IN VITRO są chronione przez prawo pracy?

Kilka miesięcy temu firma BJ Cheese Packaging w UK zwolniła pracownicę, która poinformowała, że wykorzysta swój urlop wypoczynkowy, aby podjąć się leczenia IVF (in vitro). Pracownica nie mogła jednak wrócić do pracy, kiedy powiedziała pracodawcy, że jest w ciąży. Sędzia Trybunału Pracy orzekł, że pracownica została dyskryminowana i niesprawiedliwie zwolniona i nakazał firmie BJ Cheese Packaging zapłacić ponad £21,000 za utratę zarobków, wynagrodzenie z tytułu okresu wypowiedzenia oraz urlopu macierzyńskiego, a także za urazę uczuć.

Jakie prawa mają pracownice podczas procesu IVF?

Zapewne wiele osób może drapać się po głowie i zastanawiać się jak sam proces IVF może zostać powiązany z dyskryminacją kobiet w ciąży. Sęk w tym, że prawa pracownika podczas leczenia IVF to trochę taki ciążowy kot Schrödingera. Pracownica może być w ciąży, ale może też nie być. Jak w takim razie ją traktować?


W przypadku IVF okres chroniony może być trudny do ustalenia, gdyż pracownica musi czekać 2 tygodnie po transferze zarodka, aby potwierdzić, że jest w ciąży. Dlatego, najwłaściwszym rozwiązaniem będzie traktowanie pracownicy, która podjęła się IVF, jakby była już w ciąży. Ponadto, ostanimi czasy IVF jest często wybieranym rozwiązaniem leczenia niepłodności i pracodawcy powinni wziąć pod uwagę to, że niektóre pracownice mogą się na nie zdecydować. Zalecane jest, by każdy pracodawca wyznawał politykę otwartych drzwi z pracownikami by móc omówić sprawy planowania rodziny, leczenia IVF czy nawet adopcję. W ten sposób pracodawcy będą mogli stworzyć dialog z pracownikami i ustalić jakie mają plany. Polityka otwartych drzwi nie tylko utrwala i wzmacnia pozycję firmy jako ‘family friendly’, ale też pozwala udokumentować, że firma faktycznie jest wspierającym pracodawcą, jeśli już spotka się z roszczeniem w Trybunale Pracy.


Jeśli Twoja firma nie posiada jeszcze polityki IVF a chciałaby taką wprowadzić na równi z polityką o urlopie macierzyńskim, ojcowskim czy adopcyjnym, skontaktuj się z Mrs HR London na info@mrshrlondon.com. Chętnie stworzę narzędzie dopasowane do Twoich potrzeb.


#ivf #ciąża #maternity #hr #prawopracy

76 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie