Szukaj
  • Mrs HR London

Czy potrzebujesz digital detox?


Większość z nas cierpi na FOMO (Fear of Missing Out), czyli strach przed wykluczeniem z życia towarzyskiego, strach przed pominięciem.Z tego też powodu sprawdzamy co i rusz nasze social media czy skrzynkę mailową czy aby napewno coś się nie zmieniło od czasu kiedy ostatnio je sprawdzaliśmy. Czy wiesz, że średnio sprawdzamy nasze telefony około 200 razy lub raz na 6.5 minuty?


Digital detox pomoże Ci w kontrolowaniu jak spędzasz wolny czas.

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że nawet jedno krótkie spojrzenie na telefon czasami sprawia, że tracisz poczucie czasu i z sekundy robi się 20 minut! Obecnie istnieją dowody sugerujące, że jeśli nasza uwaga w ciągu udnia jest regularnie przerywana, może to prowadzić do trwałych problemów z koncetracją. Jestem pewna, że nie raz zdarzyło Ci się czytać książkę lub gazetę i zerkać na telefon czy przypadkiem nie ma żadnej notyfikacji. Kiedy ostatnio wylogowałeś się na kilka godzin? Albo na 24 godziny? Ponadto, ciągłe bycie online może powodować problemy z pamięcią i ze zdrowiem psychicznym. Niekiedy powoduje szybsze wypalenie zawodowe.


Digital detox, czyli cyfrowy detox, może mieć dla Ciebie zbawienne skutki. Pozwala on na znalezienie czasu na posłuchanie co mówi nasze ciało, dostosowanie się do jego rytmu i pozwala nam decydować w jaki sposób chcemy spędzać wolny czas. Myśl o tym, że możemy być panami własnego czasu jest bardzo wyzwalająca, nieprawdaż?


Digital detox polega na wyłączeniu wszystkich technologii komunikacyjnych jakich używasz, czyli facebook, whatsapp czy nawet telewizor. Głęboki digital detox powinien trwać od 24 do 72 godzin. Jak się za niego zabrać?


Ciągłe bycie online może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Wykonaj 3 proste kroki:


1) Zaplanuj i przygotuj się na detox. Sporządź listę sprzętów czy technologii, z których najczęścięj korzystasz. Zaplanuj inne działania na okres detoxu w które możesz się zaangażować. Może to być wszystko, od koszenia trawnika, robienia przetworów na zimę po spływ kajakowy czy piknik z przyjaciółmi. Wyeliminuj na czas detoxu wszystkie cyforwe urządzenia z sypialni i zastąp je książką, czasopismem,notatnikiem i długopisem. Czy wiesz, że robiąc notatki zapamiętujesz więcej z tego, co zapisałeś?


2) Znajdź przycisk wyłączania na telefonie, tablecie itp i nie zawachaj się ich użyć. Jeśli nie jesteś całkowicie do tego przekonany, przynajmniej rozważ wyłączenie push notifications. Pomyśl o ćwiczeniu uważności i naucz się jak spędzać miło czas bez technologii. W czasie lunczu w pracy nie jedz przy biurku, spróbuj pójść na spacer. A kiedy ćwiczysz, postaraj się zostawić gadźety w domu. Sprawdź jak się ćwiczy bądź biega bez muzyki na uszach. Żeby się nie rozpraszać, spróbuj włączyć tryb samolotowy.


3) Zaloguj się ponownie do świata online i powtórz 2 poprzednie kroki. Po powtórnym zalogowaniu spróbuj zweryfikować, które sprawy są pilne, co jest ważne a co mniej. Rozważ zrezygnowanie z subskrypcji popularnych magazynów czy sklepów online. Kiedy wstaniesz rano, daj sobie czas na wykonanie porannych czynności i dopiero później sprawdź telefon czy maila. Czy wiesz, że większość z nas budzi się rano i pierwszą rzeczą jąką robi to sięga po telefon? Następnie odblokowuje go jeszcze minimum 70 razy w ciągu dnia.


Zacznij dzień na własnych warunkach, a w miarę jak dzień mija ustaw sobie konkretną porę, kiedy będziesz sprawdzać social media itp.


Jeśli digital detox Cię przeraża, albo może jesteś na takim etapie w życiu, kiedy nie możesz sobie pozwolić na odłożenie telefonu, zacznij od zrobienia sobie wolnej niedzieli. Zobaczysz jak diametrialnie zmieni się Twój dzień. Daj mi znać jak Ci poszło.


#digitaldetox #socialmediadetox #mentalhealth

14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie