Szukaj
  • Mrs HR London

Czy małe firmy potrzebują działu HR?

Kiedy rozpoczynasz swoją działalność Twoim głównym celem i priorytetem jest przede wszystkim utrzymanie kosztów na niskim poziomie. Prawdopodobnie większość z nich zostanie przeznaczona na największe potrzeby aniżeli na pozornie zbędne wydatki. Niektórzy przedsiębiorcy mogą być zdania, że specjaliści HR lub dział HR jest luksusem i nie koniecznie najpotrzebniejszym wydatkiem na początku rozwijania firmy. Nic bardziej mylnego, HR mogą Ci pomóc wejść od razu na wyższy level biznesu, wyręczą Cię we wdrażaniu ważnych polityk w miejscu pracy i unikaniu kłopotów prawnych. Zamiast rozwiązywać problemy z pracownikami, możesz się skupić na rozwijaniu biznesu i pozyskiwaniu klientów. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie specjalisty do spraw HR, outsourcing jest dobrą alternatywą. Niemniej, zaleca się zatrudnienie osoby która będzie zarządzać Twoimi zasobami ludzkimi i działem HR od momentu gdy chcesz zatrudnić już pierwszą osobę w swoim przedsiębiorstwie.


Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, że potrzebujesz HR dla swojej małej czy średniej firmy, oto niektóre z najważniejszych powodów, dlaczego warto to wziąć pod uwagę.


Dobry specjalista od HR zajmie się za Ciebie wszystkimi organizacyjnymi aspektami związanymi z funkcjonowaniem Twojej firmy.


1. Umowa o pracę

Podstawowy dokument określający godziny i miejsce pracy, wynagrodzenie, ilość urlopu, ogólnie pojęte obowiązki i czego wymagasz od pracownika.

Prawidłowo stworzona umowa o pracę chroni Cię przed komplikacjami prawnymi. Niestety, szablony ściągnięte z Internetu bądź od znajomych, którzy również prowadzą firmę nie spełnią swojego zadania, gdyż nie są dopasowane do Twoich potrzeb.


2. Employee Handbook – Regulamin Pracy

Specjalista HR pomoże Ci stworzyć regulamin pracy, który jest niezbędny w każdej firmie. Regulamin uświadamia pracowników czego oczekuje od nich pracodawca. Employee Handbook powinien na przykład szczegółowo opisywać politykę dotyczącą zgłaszania chorób czy procedur związanych z urlopem chorobowym w taki sposób, aby pracownicy wiedzieli co muszą zrobić, żeby otrzymać „chorobowe”. Inne kwestie, które warto uwzględnić to uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, rodzicielskiego czy informacje jak są rozwiązywane problemy dyscyplinarne.


3. Szkolenia dla pracowników

Przy ogromie rzeczy w biznesie, które wymagają Twojej uwagi, szkolenia pracowników czy roczna ocena ich pracy może zejść na dalszy plan. Nie idź tą mylną ścieżką. Pracownicy to Twój największy kapitał i to oni generują Twoje zyski. Upewnij się, że Twoi pracownicy są zadowoleni ze swojej pracy, mają wystarczającą ilość bodźców i robią postępy. Brak rozwoju i możliwości szkoleniowych może być powodem, dla którego pracownicy odejdą z pracy. Aby utrzymać dobrej jakości pracowników, warto w nich inwestować. Jeśli nie Ty to zrobisz, gwarantuję że zrobi to ktoś inny. Specjalista z HR pomoże Ci w utrzymaniu pracowników i sprawi, że będą zadowoleni.


4. Zażalenia i wnioski

Jeśli Twoi pracownicy składają zażalenia czy skargi, trzeba się nimi niezwłocznie zająć. Jako właściciel firmy możesz nie mieć czasu na zajmowanie się polityką biurową i tu może przyjść z pomocą specjalista HR. Jeśli poważna skarga została złożona przez Twojego pracownika, osoba z HR będzie doskonale wiedziała co zrobić, żeby sprawa nie trafila do Trybunału Pracy, a raczej szybko i sprawnie została rozwiązana. Co więcej często pracownicy nie chcą rozmawiać o potencjalnych problemach z właścicielem firmy, natomiast mogą otworzyć się przed niezależną osobą z kadr.


5. Koszty prawne

Odkąd Trybunał Pracy zniosł opłatę za wniesienie roszczenia w lipcu 2017 roku, ilość spraw rozstrzyganych przez angielskich sędziów wzrosła o 130% a angielskie Ministerstwo Sprawiedliwości musiało zatrudnić dodatkowo 54 sędziów, że poradzić sobie ze wzrostem liczby zgłaszanych spraw. Pokazuje to tylko jak dużą świadomość swoich praw mają pracownicy w Anglii. Ponadto, pracownicy nie muszą korzystać z usług prawnika i jeśli nie są przez nikogo reprezentowani, Trybunał ma tendecję do rozstrzygania spraw na korzyść pracownika.


Jeśli nie przestrzegasz prawa angielskiego a Twoi managerowie popełniają nie dopuszczalne w świetle prawa pracy czynów, powinieneś wiedzieć, że będzie Cię to słono kosztować. Roszczenia z tytyłu dyskryminacji ze względu na przykład na niepełnosprawność mogą wynosić nawet £30,000. Warto być świadomym, że w kwestii dyskryminacji nie ma limitu przyznawanych kwot. Z kolei za obrazę uczuć rekompensaty mieszczą się w przedziale £26,000 - £44,000, a w przypadku naruszenia umowy o pracę może to być £25,000. Jak widać nie są to małe sumy, nie mówiąc o kosztach prawnika, którego będziesz musiał wynająć.

Specjalista HR zadba o to, by konflikty z pracownikami, które mogą się przerodzić w sprawę w Trybunale Pracy zostaną rozwiązane natychmiastowo, oraz zapewni Cię, że jesteś chroniony prawnie poprzez skonstruowanie odpowiedniej dla Ciebie dokumentacji.
6. Zatrudnianie i zwalnianie

Specjalista HR pomoże Ci zatrudnić i utrzymać talent. Posiadanie dobrego, niezawodnego zespołu ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju firmy i osiągnięcia sukcesu. Znalezienie i zatrudnienie właściwego pracownika może być czasochłonne, więc dobrze mieć kogoś kto się tym zajmie za Ciebie. Z drugiej strony zwolnienie pracownika jest często delikatną sprawą, którą należy odpowiednio rozwiązać. Specjalista HR udzieli Ci cennej porady jak taki proces przeprowadzić w prawidłowy sposób i uniknąć komplikacji prawnych.


7. Reputacja firmy

Jeśli firma zatrudnia pracowników bez posiadania umowy o pracę czy regulaminu pracy, wcześniej czy później natrafi na osoby, które z tego faktu mogą być bardzo niezadowolone. W dobie Internetu wystarczy dodać opinię o przedsiębiorstwie na Google, Facebooku czy Glassdoor by skutecznie odstraszyć zarówno klientów jak i dobrych pracowników. Czy warto poświęcać wiele godzin pracy na budowanie marki i zdobywanie klientów, aby później nadwyrężyć reputację firmy przez brak umowy z pracownikiem?


8. Przepracowanie

Powszechnie wiadomo, że właściciele małych i średnich firm mają wiele twarzy. Są księgowymi, psychologami, specjalistami do spraw marketingu, sprzedawcami , a to tylko kilka z ról które pełnią - wszystko po to by odnieść sukces. Trzymać rękę na pulsie w każdej kwestii jest wymagające i może utrudnić dbanie o relacje z pracownikami. Co więcej, może odciągnąć Twoją uwagę od tego co najważniejsze, rozwoju Twojej firmy. Dlatego, warto jest rozważyć czy nie potrzebujesz specjalisty z HR na stałe bądź konsultanta w Twoim przedsiębiorstwie, który okaże wsparcie wtedy kiedy tego potrzebujesz.


_______________________________________________________________________________________________________


Jeśli potrzebujesz wsparcia HR w swojej firmie zapraszam do kontaktu. Chętnie usłyszę jak mogę Ci pomóc.

92 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie