Szukaj
  • Mrs HR London

Christmas Party latem? Impreza firmowa vs podatki

Organizacja imprezy integracyjnej to koszt firmy, dlatego przygotowując ją warto zbierać wszelkie rachunki i faktury. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, aby firmowe party zostało przez brytyjski urząd skarbowy uznane za imprezę integracyjną. Kiedy wydatki na imprezę firmową mogą obniżyć Twoje podatki, radzi na blogu Mrs HR London firma SN Accounts – Twój księgowy w UK.


Za imprezę firmową, której koszty można odpisać od podatku swojej firmy zwyczajowo uznaje się Christmas Party. Jednak brytyjskie przepisy podatkowe nie określają konkretnego terminu organizacji takiego spotkania. Dlatego też spokojnie można zorganizować letniego grilla integracyjnego i cieszyć się z niższych podatków. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.Czy Summer Party może być kosztem firmy?

Po pierwsze – impreza jest ogólnodostępna


Twoi pracownicy nie mają obowiązku brania udziału w imprezie integracyjnej, jednak Ty, jako pracodawca, nie możesz nie zaprosić wszystkich. To nie tylko kwestia dyskryminacji, ale i uznania Summer Party za koszt firmy.


Warto zabezpieczyć się tu na każdym polu i planując imprezę wybrać termin, w którym żaden z członków Twojego zespołu nie ma planowanego urlopu. Ustalenie takiego terminu komplikuje organizację imprezy, jednak warto pamiętać o tym, że impreza integracyjna jest częścią tzw. team buildingu i ma za zadanie scalić zespół.


Choć w tym artykule poruszamy głównie kwestie podatkowe, warto przypomnieć, że jakakolwiek impreza firmowa z założenia powinna pozytywnie wpływać na funkcjonowanie firmy. Dowiedziono, że zespoły pracowników darzących się sympatią szybciej i efektywniej rozwiązują problemy, a także czują się bardziej odpowiedzialni za powierzone im zadania.


Po drugie – zbieraj rachunki i faktury


Jeśli chcesz, aby impreza firmowa była kosztem, musisz posiadać do rozliczenia dowody zakupu w postaci rachunków lub faktur. Warto wspomnieć, że impreza firmowa nie musi odbywać się w siedzibie firmy, ani być organizowana przez zewnętrzny podmiot.


Jeśli Twoi pracownicy najlepiej czują się na zorganizowanym przez Ciebie grillu w miejskim parku, gdzie serwujesz im własnoręcznie przygotowane jedzenie – możesz zorganizować taką imprezę i uznać ją za koszt firmowy. W takim przypadku Twoim kosztem firmowym może zostać kiełbasa, węgiel, czy keczup. Nie zapomnij wspomnieć o imprezie integracyjnej swojemu księgowemu, aby wiedział w jaki sposób rozliczyć niecodzienne zakupy firmowe. Konkretne przykłady kosztów imprezy firmowej możesz zobaczyć w jednym z odcinków #ZapytajKsięgowego


Po trzecie – nie przekrocz budżetu


Niestety, ulga podatkowa z okazji firmowych rozrywek jest ograniczona i wynosi 150 funtów na pracownika rocznie. Można ubiegać się także o powiększenie kwoty dla rodzin i partnerów, jednak nie można przekroczyć budżetu, ponieważ wtedy ulga nie będzie obowiązywała.


W praktyce wygląda to następująco:


-jeśli planujemy uroczystą galę, której koszt wynosi 250 funtów za osobę, nie odliczymy od podatku i składek na ubezpieczenie społeczne ani centa, bo przekroczyliśmy limit ustalony przez HMRC,


-jeśli organizujemy w roku dwie imprezy, z czego jedna mieści się w budżecie, bo kosztuje 100 funtów, a druga już nie (kosztuje np. 70 funtów) – odliczamy tę pierwszą,


- jeśli natomiast spotykamy się na grillu latem, co kosztowało nas 75 funtów za osobę oraz na Christmas Party również za kwotę 75 funtów – odliczamy obie imprezy.


Niestety, nie wszyscy przedsiębiorcy dobrze rozliczają imprezy firmowe. W ubiegłym roku na tradycyjnej liście HMRC najbardziej absurdalnych kosztów firmowych znalazły się opiewające na wiele tysięcy funtów rachunki z różnych barów, w których podobno odbywały się co piątek „firmowe integracje”.


Jeśli nie jesteś pewien, jak rozliczyć prawidłowo imprezę firmową, wypełnij formularz kontaktowy na stronie www.snaccounts.co.uk lub zajrzyj do naszego sklepu i umów się bezpośrednio na pogłębioną konsultację i analizę.


#summerparty #christmasparty #księgowość #accountring #humanresources #hr

18 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie