Szukaj
  • Mrs HR London

Blue Monday- najbardziej depresyjny dzień w roku

Blue Monday- trzeci poniedziałek stycznia.


Pewien profesor precyzyjnie obliczył, że to właśnie ten dzień jest najbardziej depresyjnym dniem w roku, biorąc pod uwagę wiele czynników. A mianowicie: warunki pogodowe, poziom zadłużenia (to właśnie mniej więcej wtedy przychodzą nie zapłacone rachunki z kart kredytowych), minionego czasu od Świąt Bożego Narodzenia, odległości czasowej do Wielkanocy, nie spełnione noworoczne postanowienia; zimne, ciemne noce i mała ilość słońca, niski poziom motywacji oraz odczucie potrzeby podjęcia jakiegoś działania.Blue Monday jest więc świetną okazją dla firm, żeby przyjrzeć się jak miewa się zdrowie psychiczne ich pracowników.


W ciagu ostatnich 3 lat, prawie 30% firm ankietowanych przez British Chambers of Commerce (Brytyjska Izba Handlowa) oraz firmę ubezpieczeniową Aviva twierdzi, że zaobserwowało wzrost liczby pracowników dotkniętych problemami zdrowia psychicznego. Większość ‘sickness self-certificates’ bądź ‘fit notes’ od lekarzy, usprawiedliwia nieobecność pracownika z powodu depresji, stanów lękowych, zaburzenia nastrojów czy łaknienia itp. Stres jest również ogromnym czynnikiem powodującym absencję pracowniczą. Zwiększyła się także długość nieobecności z powodu chorób psychicznych. Majowe badania CIPD Wellbeing at Work w 2018 mówią, że ponad jedna piąta organizacji wskazała choroby psychiczne jako główne przyczyny długotrwałej nieobecności pracowników.


Długie godziny pracy i wyzwania związane z ciągłą komunikacją powodują, że osoby na stanowisku managera są grupą najbardziej dotkniętą problemami ze zdrowiem psychicznym. Badania przeprowadzone przez Chartered Management Institute (CMI) ujawniają, że wzmożona tendencja do pracy za niepłacone nadgodziny oraz sprawdzanie maili nawet po godzinach pracy, bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie managerów. Co dziesiąty z 1037 przebadanych w ostatnim roku był na średnio dwutygodniowym zwolnieniu chorobowym ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym. Badani pracowali około 44 dni więcej na rok niż przewidywała ich umowa o pracę, czyli mniej więcej 7.5h nadgodzin tygodniowo. Brexit był wymieniony jako jedno z głównych źródeł stresu. Jeden na czterech badanych managerów twierdził, że niepewność co do Brexitu zmniejszyła poczucie bezpieczeństwa pracy, morale, zmiejszyła motywację w pracy oraz wpłynęła na ogólne samopoczucie psychiczne pracowników.


Innym ważnym czynnikiem powodującym stres u managerów jest ‘przypadkowość’ która wpłynęła na ich awans na to stanowisko. Często są to pracownicy, którzy zostali awansowani na podstawie umiejętności technicznych, a nie kierowniczych, co oznacza, że wielu z nich nie ma umiętności niezbędnych do zarządzania zespołem. Bez wsparcia ze strony pracodawcy i odpowiednich szkoleń, osoby takie są pod ogromną presją co wpływa na ich poziom stresu i zdrowie psychiczne. A to z kolei na ich choroby i nieobecność w pracy. I tak w koło Macieju.


Większość pracodawców wie jak radzić sobie ze zdrowiem fizycznym swojej załogi. Niestety brakuje im doświadczenia we wspieraniu pracowników, którzy mają problemy ze zdrowiem mentalnym. A umiejętność radzenia sobie z tymi problemami jest wręcz konieczna w miejscu pracy. Według Mental Health Foundation aż 13% procent wszystkich nieobecności w Wielkiej Brytanii jest spowodowana złym stanem psychicznym pracowników.


Zdrowie psychiczne w miejscu pracy stało się w ostatnich miesiącach również priorytetem rządu w UK. 9 stycznia tego roku, Premier Theresa May ogłosiła plany zwiększenia poziomu wsparcia i zasobów dostępnych dla pracowników cierpiących na choroby psychiczne.


Zainteresowanym tym tematem polecamy zajrzenie na stronę rządową po więcej informacji https://www.gov.uk/government/news/prime-minister-unveils-plans-to-transform-mental-health-support


Jak widzimy zdrowie psychiczne to ‘big deal’ w UK, a już w następnym artykule podpowiem co zrobić w miejscu pracy, żeby zmiejszyć stres u pracowników oraz zadbać o ich zdrowie. Stay tuned!

23 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie