Szukaj
  • Mrs HR London

Bank Holidays i udzielanie wolnego pracownikom

W Anglii w rocznym kalendarzu pojawia się 8 świąt państwowych, tzw. Bank Holidays.

W 2019 są to:


New Year’s Day: Wtorek 1 stycznia

Good Friday: Piątek 19 kwietnia

Easter Monday: Poniedziałek 22 kwietnia (tylko Anglia, Walia i Irlandia Północna)

Early May bank holiday: Poniedziałek 6 maja

Spring bank holiday: Poniedziałek 27 maja

Summer bank holiday: Poniedziałek 26 sierpnia (tylko Anglia, Walia i Irlandia Północna)

Christmas Day: Środa 25 grudnia

Boxing Day: Czwartek 26 grudnia


I na tym wiedza większości pracodawców się kończy.

Podpowiadam co jeszcze powinieneś wiedzieć w temacie prawa pracy dotyczącym świąt państwowych w UK i mówię o punktach o których warto pamiętać poniżej.


1. Nie ma ustawowego prawa pozwalającego pracownikom do korzystania ze świąt państwowych/ bank holidays. Prawo do wzięcia wolnego w tym czasie zależy od warunków umowy o pracę pracownika.


2. Gdy pracownik pracuje w święto państwowe, pracodawcę nie obejmują żadne ustawowe obowiązki do dodatkowej zapłaty - na przykład "półtorej godziny" lub podwójna płaca za każdą przepracowaną godzinę. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia zależy od warunków umowy o pracę pracownika.


3. Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin ma prawo nie być traktowanym mniej przychylnie niż porównywalna osoba pełnoetatowa. Obejmuje to prawo z tytułu bank holidays.

Najlepszą praktyką - i najbezpieczniejszą - jest zapewnienie proporcjonalnego świadczenia z tytułu płatnych dni wolnych od pracy pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, niezależnie od tego, czy zwykle pracują w dniach, w których przypadają święta.


4. Jeżeli zgodnie z warunkami umowy o pracę, pracownik jest zobowiązany do pracy w czasie bank holidays, pracownik nie może odmówić pracy, nawet z powodów religijnych.

Pracodawcy powinni jednak mieć świadomość, że odmowa przyznania pracownikom o wyznaniu chrześcijańskim urlopu w święta państwowe o znaczeniu religijnym może oznaczać pośrednią dyskryminację religijną, jeśli stawia ich w szczególnie niekorzystnej sytuacji w porównaniu z pracownikami innych wyznań lub pracownikami, którzy nie wyznają żadnej religii.


5. Jeżeli pracodawcy mają sformułowane umowy, które mówią, że pracownicy mają prawo do ‘ustawowych uprawnień i dni ustawowo wolnych od pracy’ (‘statutory entitlement plus bank holidays’) nie oznacza to już 20-dniowego urlopu plus osiem bank holidays. Po podwyższeniu ustawowego minimalnego urlopu od 4 do 5,6 tygodni w 2009 r. sformułowanie to zapewnia 28 dni urlopu z ośmioma bank holiday. Sprawdź swoje umowy o pracę, aby ustalić, czy nie jest to potencjalnych problemem.


Powyższy styl sformułowania umowy może również oznaczać, że pracownicy otrzymują więcej lub mniej bank holidays niż jest to wymagane. Zależy to głównie od tego jak pracodawca ustalił rok urlopowy, i czy jest to od kwietnia do marca, czy od stycznia do grudnia. Jeżeli rok urlopowy trwa od kwietnia do marca, może to spowodować potencjalne problemy. Na przykład jeśli Wielkanoc w danym roku wypada na przełomie roku urlopowego, pracownik może otrzymać aż 10 dni bank holidays w jeden rok urlopowy lub tylko sześć w następnym.


Ostatni raz miało to wpływ na pracodawców stosujących takie sformułowanie w umowach o pracę w 2018 roku, kiedy Wielki Piątek był 30 marca, a Wielkanocny Poniedziałek 2 kwietnia. W tym roku Wielki Piątek obchodzi się 19 kwietnia, a Wielkanocny Poniedziałek 22 kwietnia 2019. W roku urlopowym od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. pracownicy wydają się ‘tracić’ bank holidays.


Następny raz podobna sytuacja wystąpi w 2024 roku. Wielki Piątek przypada na 29 marca, a Wielkanocny Poniedziałek na 1 kwietnia. Oznacza to, że rok urlopowy 2023-24 miałby dziewięć świąt państwowych, a rok 2024-25 miałby tylko siedem.


Jeśli potrzebujesz pomocy ze sformułowaniem umowy o pracę dla Twoich pracowników, zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy albo wysłanie maila na info@mrshrlondon.com

25 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie